Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 10. 2010

První oficiální muzeum Johna Lennona na světě se po 10 letech zavírá

John W. Lennon
Zdroj: oficiální zdroj

První oficiální muzeum Johna Lennona na světě otevřené před deseti lety na předměstí Tokia bylo ve čtvrtek uzavřeno. Vypršela totiž licence udělená vdovou po členovi slavných The Beatles Yoko Ono.

Muzeum v Saitamě otevřelo své brány fanouškům 9. října 2000 - v den, kdy by Lennon oslavil 60. narozeniny. Za deset let shlédlo 130 vystavených předmětů asi 610 tisíc návštěvníků. K vidění byla například hudebníkova oblíbená kytara, drátem lemované brýle a ručně psané texty písní.

 

Čtvrtečního ukončení provozu se zúčastnila asi stovka fanoušků.

 

Yoko vysvětlila již v únoru, proč bude muzeum končit. "Osud Johna Lennona překlenul celý svět. Jeho duch oživl skrze pohyb a bez pohybu umírá. Pokud by se muzeum, v němž jeho duch přebývá, nikdy nepohnulo, byl by to hrob a ne muzeum. John nemá hrob. Když odešel, veřejně jsem oznámila, že pro něj neuspořádám pohřeb. Udělala jsem to, protože vím, že jeho duch bude žít navždy," řekla tehdy kontroverzní umělkyně.

 

Za devět dní si svět připomene 70. výročí Lennonova narození a poté 8. prosince rovněž 30. výročí jeho úmrtí.

 

Britský zpěvák a skladatel, člen hudební skupiny The Beatles John Winston Lennon se narodil 9. října 1940 v Liverpoolu. Prosadil se také jako malíř, herec, spisovatel a politický aktivista. Jeho matka tragicky zemřela, když mu bylo 18 let. Lennona tato událost poznamenala na celý život. V roce 1966 Lennon potkal svou životní lásku Yoko Ono. O dva roky později se s ní na Gibraltaru oženil. Yoko mu porodila v říjnu 1975 syna Seana Ono Taro Lennona. V prosinci 1980 se Lennon stal obětí atentátu, když ho před branou jeho newyorského domu postřelil duševně nemocný Mark David Chapman. Lennon následkům zranění podlehl.

Mediafax
Reklama