Scalex hodnotí: Jak finalistům SuperStar sednou zbylé rockové songy?

TŘETÍ FINÁLE - Gabriela Gunčíková

Je tu sobota, a tak si konečně můžeme odhalit tajemství a podívat se na to, co v neděli večer zazní v SuperStar.

Ve středu jsem tu zhodnotil prvních sedm skladeb, které zazní z úst našich finalistů. V neděli ovšem bude Incheba arénou burácet hned čtrnáct rockových hitů, a je tedy načase, abychom se podívali na druhou polovinu playlistu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Scalex hodnotí: Jak sednou finalistům nedělní rockové fláky?

Scalexova gilotina: Vypadla Simona, jinak to skončit nemohlo

Scalexova gilotina: Porota nařezala soutěžícím, já bych nařezal porotě

Fecková o RYTMUSOVI: Je uražený a nesnáší kritiku!

KONTROVERZNÍ VÝROKY: Jak porotci SuperStar DEPTAJÍ soutěžící?

 

Jak už jsme si řekli minule, polovina písní budou rockové balady a polovina pořádné svižné nášupy. Každý soutěžící tak bude mít stejné podmínky. Jednu něžnější věc a jednu, kde se do zpěvu bude muset pořádně opřít. Co tedy kromě minule popsaných skladeb zazní?

 

Martin Harich – The Scientist (Coldplay)

 

Velmi klidná baladická věc, která je hodně náročná na frázování a uvolněnou rytmiku v hlase. Opět se Martin bude muset utkat s falzetem, což je jeho slabé místo. Naštěstí falzet přichází až v úplném závěru, na druhou stranu – pokud to Martin nezvládne, tak si to budou diváci o to více pamatovat. Skladba je trochu nevýrazná, sloky jsou postavené na rozsahu pěti tónů a může být trochu těžší tuto skladbu dobře prodat.

 

Petr Ševčík – Behind Blue Eyes (Limp Bizkit)

 

Starý hit skupiny The Who před časem přezpívala skupina Limp Bizkit a dala této písni modernější kabát. Já osobně mám tuto novější verzi raději. Nevím ovšem, jak bude slušet Petrovi. Podle mě na ni má příliš čistý hlas. Pokud se poučil z toho, co mu řekla porota a naučil se víc používat chraplák i v něžnějších polohách, tak by to mohlo být skvělé. U slok se ale trochu bojím, že by to mohlo být příliš slušňácké. Jak ale přijde na refrén, tam Petrovi věřím.

 

Martin Kurc – Everything I Do, I Do It For You (Bryan Adams)

 

Tady prakticky není co dodat, Martin dostal předčasného Ježíška a bude opět zpívat Bryana Adamse, se kterým je propojen jak Harry Potter s Voldemortem. Jsem si jistý, že to zazpívá výborně. Čím si ovšem nejsem jistý – jak to zapůsobí na diváky. Přeci jen už je to trochu zprofanovaný hit, který zněl tak často, že už ho mnoho lidí moc nemusí. To je vůbec u hitů problém – některé můžete slyšet tisíckrát a stále se jich nemůžete nabažit, některé uslyšíte stokrát a po sto prvé už byste ho rozhodně slyšet nechtěli. Takže je otázkou, jak to který divák s touto písní má.

 

Alžběta Kolečkářová – You Oughta Know (Alanis Morissette)

 

Alanis je pro Alžbětu výborná volba. Bětka má sice hutnější hlas, ale velmi znělý a to by této skladbě mohlo hodně slušet. Bude to trochu jiné. Ale to ostatně bylo i ve druhé české SuperStar, kde s touto skladbou silně zabodovala Klára Zaňková. Píseň je neskutečně těžká na frázování a na čistou a čitelnou intonaci ve slokách. I když se to tak nemusí jevit, je to jedna z nejnáročnějších věcí, co v tento večer zazní.

  

Michal Šeps – Iron Man (Black Sabbath)

 

Píseň otvírá nejslavnější riff, co kdy Black Sabbath hráli, a pak už přichází na řadu ubečený Ozzyho hlas. Jak to bude znít v podání Michala, který má hlas úplně jiný, toť otázka. Opět jde o nejméně předvídatelné vystoupení. Frázování a angličtina tu budou hodně důležité, tak jsem zvědavý, jestli mi Michal vytře zrak a kromě dobrého zpěvu, který předvedl už minule, tentokrát předvede i dobrou výslovnost. Jinak je hezké, jak Ozzy zůstal v rodině (u Michala i u Alžběty).

 

Lukáš Adamec – More Than Words (Extreme)

 

Pro mě velmi překvapivá volba. Jsem si jistý, že Lukáš to dá parádně. Co si ovšem představit nedovedu – že to bude zpívat sám. Tahle věc je spolu se skladbami Simona a Garfunkela naprostou esencí mužského dvojhlasu. Zpívat jen jednu hlasovou linku by bylo naprostou vraždou této skladby (kdo nevěří, ať si vzpomene na Paulínu Ištvancovou, která v minulé SuperStar s touto skladbou dělala, co mohla, ale bez druhého hlasu moc nemohla). Doufám tedy, že Lukáš bude mít alespoň posilu v podobě vokalistů, kteří se o druhý hlas postarají. Tahle nádherná kytarovka si zaslouží skvělé podání, je to jedna z nejkrásnějších folkrockových balad.

 

Gabriela Gunčíková – The Final Countdown (Europe)

 

S touhle věcí už v SuperStar zaznamenal obří úspěch Vlasta Horváth. Gábinu si v této skladbě dovedu dost dobře představit, další klasická rocková vyřvávačka, stavěná pro tlačené chraplavější hlasy. V případě dívky sice nebude tak překvapivé, do jakých vysokých poloh se hlas dostane, na druhou stranu tuhle věc známe většinou v mužském podání, takže to bude velmi zajímavé osvěžení.
 

..: Vše ze světa SuperStar najdete na oficiálním webu soutěže: www.superstar.tv

tn.cz / Scalex