Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

SUPERSTAR: Víme, CO ZAZPÍVAJÍ FINALISTÉ!!!

Silná finálová dvanáctka

Ti nejslabší už soutěž opustili, silná finálová dvanáctka jde dnes večer poprvé do akce. Čím nás chce překvapit?

Když jsem viděl některé pěvecké výkony v semifinále, trochu se mi svíralo srdce při pomyšlení na tom, jak slabí zpěváci by se do finále mohli dostat – třeba proto, že i když jsou slabší, jsou sympatičtí. Naštěstí se tak skoro vůbec nestalo. Ve finálové dvanáctce samozřejmě jsou slabší i silnější soutěžící, nicméně je to jedna z nejsilnějších sestav (ne-li ta úplně nejsilnější), jaké jsem v českých a slovenských SuperStar dosud viděl.

ČTĚTE TAKÉ:

SUPERSTAR! Další úlet RYTMUSE! Podívejte se, co nosí na triku!

A to je pro mě hodně slibné. Znamená to, že v následujících nedělních večerech se můžu těšit na spoustu opravdu zajímavých výkonů. Už dnes večer přijde první dávka a pohled na seznam skladeb dává tušit, že u některých věcí bych si mohl zálibně pomlaskávat. První finálové kolo už tradičně patří tématu "Můj Pop Idol". Tady se na chvíli zastavím – důležité je totiž to slůvko POP. Řada soutěžících má blízko k rockové muzice a kdyby se kolo jmenovalo "Můj idol", dost možná by zvolili úplně jiného interpreta, znatelně tvrdšího. Ovšem jak koukám na seznam skladeb, tak ono se tam i tak pár rockerů propašovalo.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Scalexova gilotina: Vypadlíci ze SuperStar – proč jim to nevyšlo?

Grc, sánka a zimomriavky: Slovensko-český SuperStar slovník

Tipy na vítěze: jaké jsou šance finalistů SuperStar?

 

 

Co si tedy vybrali a jak to (podle mě) dopadne?

 

Lukáš Adamec: Are You Gonna Go My Way (Lenny Kravitz)

 

Neznám finálové pořadí, takže nevím, zda Lukáš bude první v řadě, ale lepší otvírací song by si tohle kolo nemohlo přát. Našláplý chlapácký song, který by si užila jak kapela, tak Lukáš. Jeho hlasu by to mohlo sedět a protože Lukáš je ve finále nejmužnějším typem, mohl by tím hodně zabodovat.

 

Monika Povýšilová: Beautiful (Christina Aguilera)

 

Standardní inventář všech soutěží typu SuperStar. Nádherná balada s něžnou slokou a příjemnou gradací v refrénu. Doufám, že se Monika dívala na to, jak se při této písni Christina chová na pódiu a že se pokusí to zazpívat trochu žhavěji. Monika je technicky vynikající zpěvačka, ale pořád si drží určitý odstup, něco jako Klára Zaňková ve druhé řadě české SuperStar. Ta to ale nakonec ve finále pěkně rozbalila, takže snad Monika předvede totéž.

 

Klaudia Pappová: Doesn't Mean Anything (Alicia Keys)

 

Nevím, proč si Klaudia vybrala skladbu od takové paní zpěvačky. Je pravda, že technicky patří tato píseň mezi ty jednodušší od Alicie, je ale náročná na hodně dlouhé tóny. Klaudia bude muset předvést skvělou práci s dechem a frázováním. A i tím, že tato skladba není prvoplánová líbivka. Abych pravdu řekl, očekávání nemám příliš velká. Ale to může znamenat, že třeba budu příjemně překvapen. Uvidíme. Tedy... uslyšíme.

 

Martin Kurc: Crazy (Seal)

 

Velmi zajímavý výběr. Martin si vybírá písně, které dokonale sednou k jeho hlasu. Přitom Seal a Bryan Adams si hlasově zas tak podobní nejsou. Martina si v této písni dovedu docela dobře představit. Je to náročná pecka dělaná na poměrně velký rozsah, vyžaduje ale o dost větší emocionální nasazení, než to, co Martin dosud zpíval. Pro něj zajímavá výzva, jsem zvědavý.

 

Simona Fecková: My Number One (Elena Paparizou)

 

Vítězka cen Eurovize touto písní opravdu zabodovala. Po Simoně se ale bude chtít více pódiového pohybu, než kolik ho předvedla v minulých kolech. Píseň je hopsavá, dynamická, na zpěv ale není vůbec náročná, vyžaduje jen hodně silný hlas, což Simona má. S touto skladbou by Simona po trochu nevýrazném minulém kole mohla zabodovat mnohem víc, zapůsobila by výrazněji

 

Martin Harich: Come Undone (Robbie Williams)

 

Martin má Robbieho opravdu rád, má ho dobře naposlouchaného a často ho zpívá. To by mohlo hrát v jeho prospěch. Měl by ale také ukázat, že ví, o čem zpívá. A že nebude u vážné písničky dělat cukrblíky a vopičky do kamery. Jinak je to skladba, která se dá v SuperStar dobře prodat, postup by pro Martina mohl být bezproblémový.

 

Alžběta Kolečkářová: Cry Baby (Janis Joplin)

 

Jedna z nejznámějších skladeb Janis Joplin už jedné soutěžící zajistila slušnou slávu – Allison Iraheta z americké SuperStar si tím diváky naprosto získala. Alžběta má stejnou možnost, když to podá stejně dobře a se stejnou joplinovskou naléhavostí a uvolněným frázováním a mluvením ve skladbě. Bude to náročné na Alžbětinu angličtinu, ta si nebude moci dovolit to tu "jamajsky zašumlovat", jako Michal Šeps. Bětka je podle mě senzační zpěvačka, tohle je ale dost velká kláda i na ni. Jsem hodně zvědavý, jestli toto velké sousto rozžvýká a statečně spolkne.

 

Petr Ševčík: Come What May (Ewan McGregor)

 

Když posledně zněla skladba z filmu Moulin Rouge z úst Martina Kurce, litoval jsem, že ji nezpíval Petr, jehož hlas se tomu McGregorovu hodně blíží. A vida, dočkal jsem se hned v dalším kole. Petr se svým čistým hlasem by tuhle věc měl dát s přehledem. Jako jediný problém vidím, že se opět nedočkáme trochu větší "ušpiněnosti" jeho hlasu, protože tato skladba nic takového nevyžaduje. Čeká nás baladicka píseň a další Petrovy plaché pohledy do kamery, které spolehlivě rozdělují publikum na dvě části – na ty, kterým to připadá kouzelné a na ty, kterým to připadá odporné. Jak se tohle projeví na hlasování, bůh suď.

 

Gabriela Gunčíková: U + Ur Hand (Pink)

 

Překvapivý výběr, ale nakonec proč ne? Pink je hvězda na rozhraní popu a rocku a to je poloha, která sluší skoro každé rockerce a Gabriela v ní nakonec může ukázat více tvrdosti než v předchozích rockových baladách z minulých kol. Ve svém tipovacím článku jsem si ji tipnul na vítězku celé SuperStar, takže doufám, že její výkon v tomto kole mě nedonutí změnit názor. Myslím ale, že taková muzikantka jako ona to s přehledem dá.

 

Matej Piňák: Virtual Insanity (Jamiroquai)

 

Tady si nejsem jistý, zda si Matej vybral úplně dobře. Je to sice pěkná hitovka, mám ji hodně rád, ale nevím, jestli v jeho podání bude mít tu správnou líbivost a šmrnc pro mladé publikum. U něj je problém, že typově oslovuje spíše starší diváky, bude mít tedy co dělat, aby se pořádně prodal. Že to zazpívá dobře, o tom nepochybuju, ale jestli výsledek bude opravdu působivý, tím už si tak jistý nejsem.

 

Celeste Buckingham: You Had Me (Joss Stone)

 

Slováci se asi neubrání srovnávání s Katkou Koščovou, která to ve slovenské SuperStar zazpívala velmi dobře. Pro Celeste by to měla být snazší věc než ta supertěžkost z minula. Když si pěkně pohraje s frázováním a na pódiu se hezky rozhýbe – protože tohle je hodně taneční věc – mohla by si napravit reputaci a odvrátit nebezpečí vyřazení.

 

Michal Šeps: No Woman No Cry (Bob Marley)

 

No koho jiného si Michal mohl zvolit. Bob Marley je v podstatě jamajský bůh hudby. Jsem zvědavý na Michalovu angličtinu, protože ta Bobova zas tak "jamajská" nebyla. Tenhle styl a tuhle píseň má ale Michal dokonale naposlouchanou, zvládnout by to tedy měl. Opět ale musím říci, že absolutně netuším, jak to večer dopadne. A v tom má pro mě Michalovo vystoupení vždy své kouzlo. V tom, že nevím, jestli to bude senzační nebo strašlivé. U žádného jiného soutěžícího tato nejistota neexistuje v takové míře.


 

V pondělním masakru zvaném Rozhodnutí odejdou z této finálové dvanáctky hned dva lidé. Tentokrát už nebude záležet na jejich národnosti ani pohlaví. Dva lidé s nejmenším počtem hlasů soutěž opustí. Takže poslouchejte dnes večer dobře a hlasujte uvážlivě. Koneckonců – sami si tím děláte program na nedělní večery až do začátku června.

 

Podívejte se, jak si finalisté SuperStar užili přímý přenos ve Snídani s Novou:

 

 

..: Vše o SuperStar, stovky videí, rozhovory, drby ze zákulisí a další zajímavosti najdete na www.superstar.tv

tn.cz / Scalex