SuperStar: Romský fenomén má nad ostatními navrch

Jak si v SuperStar stojí romská minorita? Svým talentem válcuje všechny ostatní.

O české společnosti se říká, že je dosti xenofobní a rasistická. Musela přijít až SuperStar, aby toto tvrzení když ne vyvrátila, tak přinejmenším silně obrousila.


Romští či poloromští účastníci soutěže se do nejužších kol soutěže dostávají s přehledem. A ti, kteří postoupí až do semifinále či finále, končí na dobrých místech a v naprosté většině případů se stávají doslova miláčky národa.

 
Průkopnice Martina Balogová

 


První takovou vlaštovkou byla v roce 2004 v první řadě Česko hledá SuperStar Martina Balogová. Přišla, zazpívala a porota zůstala paf, protože pěvecky Martina nad ostatními doslova čněla. Když jí později vizážisté a stylisté pomohli najít ten správný styl, vyloupla se z ní osobnost, která to v soutěži dotáhla dost daleko.


Za jejím vypadnutím rozhodně nebyl rasismus – ten by se projevil mnohem dříve. Spíše velká konkurence a hlavně skutečnost, že diváky zaujal především vývoj původně trochu šedých myšek Šárky Vaňkové a Anety Langerové. A smsky dívek zase směřovaly k Tomáši Savkovi a Sámeru Issovi.

 
I když Martina později vyměnila úspěch na pódiích za péči o rodinu, její příklad inspiroval další následovníky z romské populace. Do druhé řady se jich přihlásilo podstatně více než do první.


Skromný a pilný Vlastík

 
Případ Vlasty Horvátha byl od počátku jiný. U něj si porota zdaleka nebyla jistá, zda na soutěž vůbec má. Diváky si ale získal hned svým prvním vystoupením v dílu z divadla. U písně Mandy mu zcela vypadl text a kromě ”Ó Mandy” vše zachraňoval svahilskou angličtinou. Lidé ocenili jak jeho pohotovost, tak skromné vystupování, které tvoří obrovskou součást jeho osobnosti.

 


V dalších kolech už Vlasta nic neponechal náhodě a na každé kolo se svědomitě připravoval. Porota nešetřila komplimenty, při nichž se často leskly slzy v očích Vlasty i jeho příbuzných v sále. A diváci nešetřili na smskách a posílali Vlastíka dál a dál, až do vítězného finále. Jen škoda, že po soutěži přestal být tak trochu vidět, i když diváci si ho na mnoha koncertech našli, vyšla mu dvě cédéčka a ve vzduchu je další. Neopomenutelné je i Vlastovo vítězství v soutěži Souboj hitů a také jeho aktuální muzikálová účast v Moně Lise.

 
Vlastík se stal velkým vzorem hlavně pro mladé Romy, kterým ukázal, že Češi nejsou nepřejícní a úspěšným, talentovaným a skromným lidem fandí bez ohledu na barvu pleti a etnikum. Ukázal ale také, že úspěch nepřichází bez tvrdé práce a píle. A to je také dobré, aby mladí lidé věděli. A tentokrát už nejen Romové.

 
Půl na půl v X Factoru

 


Jestli se někdy v talentových soutěžích ukázala skutečná síla romského zpěvu, tak to byl X Factor. Kromě sólové zpěvačky Sandry Ferkové se do nejužšího výběru před finálovými koly propracovaly hned čtyři romské kapely – One Way, Romantic, Divoké kočky a Čhave Jilestar.


V kategorii vokálních skupin to tedy byly půl na půl romské a neromské skupiny. Jen škoda, že porota nakonec do finálových kol pustila ty slabší z jmenovaných skupin. One Way nebo Čhave Jilestar diváky hodně okouzlili a málokdo čekal, že se do finále neprobojují.

 
Pětici famózně zpívajících chlapíků z Čhave Jilestar tak mohli diváci vidět jen jako speciální hosty v jednom z následujících kol.

 
Česko Slovenští miláčci

 

V současné době běží na obrazovkách Novy Česko Slovenská SuperStar a účastníci romského původu v ní opět bodují. Vypadla zatím jen Nikoleta Balogová, ale na vlně diváckého zájmu se vezou především Monika Bagárová a Jan Bendig, kteří se stali doslova miláčky davu. Při jejich vystoupení je takřka největší odezva publika, na pódium prší plyšáci a internetové diskuze rozebírají každý krok těchto dvou nadějných zpěváků.

Nejsem vůbec žádný odborník na romskou problematiku, ale z mého laického gadžovského pohledu mi to připadá důležité. Romské děti potřebují pozitivní vzory, potřebují vidět Romy, kteří to někam dotáhli, potřebují vidět kladnou odezvu společnosti na Romy. Potřebují ten impuls, který jim řekne: ”Snažte se, pilně na sobě pracujte a rozvíjejte svůj talent a budete stejně chválení a stejně obdivovaní.”


V mnoha případech to těm dětem bohužel nedá jejich rodina, a tak síla médií může v tomto případě pomoci více než celé Kocábovo ministerstvo.

 
Odstrašující Vierka

 

Jen doufám, že Monika s Janem budou spíše následovat Vlastu Horvátha, nezpychnou díky svému úspěchu a nezničí si sami svoji slibnou kariéru, tak, jako to udělala vítězka třetí řady Slovensko hľadá SuperStar Vierka Berkyová.


Svérázná Romka je bohužel nezkrotný živel a její přístup k práci byl naprosto nedisciplinovaný. Je jedinou vítězkou v dějinách SuperStar (včetně všech zahraničních verzí), která po soutěži nevydala album. Nahrávací společnost s ní pro její nespolehlivost rozvázala smlouvu. A Vierka, která okouzlila nadpoloviční většinu diváků slovenské SuperStar, doslova zahodila svůj talent i přízeň publika.

 
Myslím ale, že Bendig s Bagárovou už v soutěži ukázali, že takový přístup k věci jim je cizí. O tom, jak svědomitě se připravují, se budeme moci přesvědčit v neděli večer v dalším finálovém kole Česko Slovenské SuperStar.

 
..: Vše o Česko Slovenské Superstar najdete ZDE.

tn.cz / Scalex