"Zemřel idol, hrdina i král Jackson." BEST OF z rozloučení

V losangelském Staples Center se celebrity i fanoušci poklonily památce zesnulého zpěváka Michaela Jacksona.

Na veřejném rozloučení s králem popu vystoupili herci, zpěváci i politici. Kromě celebrit se ale s Michaelem Jacksonem rozloučily i tisíce fanoušků přímo v losangeleské aréně. Jak obřad vypadal?


Poslední rozloučení jsme sledovali minutu po minutě


Po přečtení kondolencí přivezli na jeviště za doprovodu hudebního sboru zlatou rakev pokrytou rudými květy. Poté promluvil pastor a přítel rodiny Jacksonových Lucious Smith.

 

Jak vzpomínáte na Michaela Jacksona vy? Napište nám do diskuze pod článkem.

 

"Pro miliony lidí na celém světě byl Michael Jackson idol, hrdina, dokonce král. Ale v první řadě byl tento člověk naším bratrem, synem, otcem a přítelem. Jackson byl a vždy bude milovanou součástí rodiny Jacksonových a také milionů lidí," řekl Smith.

 

Zpěvačka Mariah Carey se s Jacksonem rozloučila písní I´ll Be There. Na zadní projekční plátno byly promítány staré Jacksonovy fotografie z dob jeho začátků, mimo jiné z doby, kdy působil ve skupině The Jackson 5.

 


Rapperka Queen Latifah ve své smuteční řeči uvedla: "Zastupuji zde miliony fanoušků po celém světě, kteří Michaela poslouchali, a které inspiroval. Věřili jsme v něj a díky němu jsme věřili sami sobě. Znala jsem ho celý život. Michael byl největší hvězdou na světě a díky němu jsem si uvědomila, že jako Afroameričanka můžu cestovat po celém světě, protože vy všichni, kteří jste mu přišli vzdát hold, cítíte, že on v první řadě byl lidskou bytostí."


Po Queen Latifah se na jevišti objevil zpěvák Lionel Richie, který zazpíval skladbu Jesus is Love od jeho skupiny The Commodores.


Označení král popu na Michaela nestačí


"Byl ustavičným studentem. Studoval velikány a stal se větším, zvedl laťku a pak ji úplně překonal," uvedl Berry Gordy, zakladatel hudebního vydavatelství Motown. "Mimo scénu byl Michael stydlivý, ale na pódiu byl báječný. Čím více o něm hovořím, mám pocit, že označení král popu pro něj není dostatečné," dodal Gordy. Jeho slova ocenili diváci potleskem vestoje.
 

Magic Johnson i Stevie Wonder vzpomínali


Před diváky předstoupil také  zpěvák Stevie Wonder. "Tohle je chvíle, které jsem si přál, abych se jí nedožil. Mohu říci a myslím to vážně, vím, že Bůh je dobrý. A vím, že cítíme, že Michaela potřebujeme, ale Bůh ho jistě potřeboval více. Michaeli, mám tě moc rád a mnohokrát jsem ti to řekl, proto nyní cítím mír," řekl Wonder předtím, než zahrál na klavír.


Víme, že nikdy nikdo toho na scéně neudělal tolik jako Michael Jackson. On ale rozdával i mimo scénu, byl to člověk, který pocházel z prostých poměrů a překonal všechny rekordy, pokud jde o jeho uměleckou dráhu. Dokonce se dostal i do Guinessovy knihy, nejenom pro svoje umělecké výkony, ale také proto, že byl nejvíce dobročinný zpěvák," zavzpomínal na Jacksona basketbalista Magic Johnson. Poté na jevišti vystoupila zpěvačka Jennifer Hudson s písní Will You Be There.


Reverend Al Sharpton na Jacksona vzpomínal se slovy: "Poznal jsem ho roku 1970 v Chicagu. Michael byl kluk, který se nikdy nevzdal svého snu a dokázal lidi utěšit ve chvíli, kdy se cítili osamělí," uvedl reverend, který se po skončení svého projevu stejně jako většina účinkujících hostů objal s Jacksonovými příbuznými. Ti seděli v první řadě losangeleské arény.


Diana Ross v hale chyběla, zdravice Mandely


"I když nejsem zde v Staples Center, jsem zde srdcem. Mé rozhodnutí je mlčet. Michael patřil k mému světu a nedokážu najít slova, jak to všechno vyjádřit. Michael si přál, abych se starala o jeho děti a já to budu dělat s láskou. Hovořím za všechny, kteří ho měli rádi," uvedla v oficiálním vyjádření zpěvačka Diana Rossová.


"Vážená rodino Jacksonova, s velkým zármutkem jsme se dozvěděli o smrti Michaela Jacksona, která přišla předčasně. Když začal Michael vystupovat pravidelně v jižní Africe, tak navštěvoval nás. Oblíbili jsme si ho a on se stal členem naší rodiny. Obdivovali jsme jeho talent a také to, že překonal tolik tragických momentů ve svém životě. Byl to gigant, legenda v hudebním průmyslu a truchlíme s miliony fanoušků po celém světě. Truchlíme s jeho rodinou a přáteli nad ztrátou drahého přítele. Bude nám chybět a budeme na něj velmi dlouho vzpomínat," uvedl v oficiálním vyjádření bývalý prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela.

Celkově byl obřad sice velkolepý, ale rozhodně ne přeplácaný nebo zbytečně bombastický. Podle všeho si fanoušci těžko mohli přát lepší rozloučení s hudebním fenoménem.


Vstupenky pro známé


Kapacita arény Staples Center je 19 tisíc míst. Organizátoři veřejného rozloučení rozdali 11 tisíc bezplatných vstupenek Jacksonovým fanouškům a zbylých osm tisíc vstupenek společnost AEG věnovala členům rodiny, přátelům a hostům ze světa pop-music. Poslední rozloučení sledovali diváci ve zhruba 50 divadlech v USA a v přímém přenosu ho vysílaly televizní stanice CNN, ABC, MSNBC nebo MTV.


Michael Jackson zemřel ve čtvrtek 25. června v losangeleské nemocnici UCLA Medical Center ve věku 50 let. Na léto přitom chystal bombastický návrat na pódium. Ještě dva dny před smrtí zkoušel a hýřil energií.


ora, pez tn.cz / Mediafax