Snadná a rychlá úspora

Zapomeňte na úsporný režim spotřebičů. Odpojte je ze zásuvky!

Vypojení ze sítě
Zdroj: isifa.com
Vypojení ze sítě

Pohotovostní režim elektrických spotřebičů slibuje úsporu nákladů díky velmi nízkému napájení. Pokud chcete šetřit každou korunu, nespoléhejte na něj. Spotřebiče prostě odpojte ze zásuvky.

Odpojování televize, videa, DVD, počítače s monitorem a podobné elektroniky není právě populární činnost, ale vede k zajímavým úsporám energie a snížení účtů za elektřinu. Moderní spotřebiče pracují v úsporném režimu, aby je bylo možné rychle zapnout. Problém je v tom, že řada spotřebičů přitom spotřebuje nějakou, nikoliv nevýznamnou, energii.

 

Audio a videozařízení, počítače, notebooky, domácí servery i zařízení pro kabelový a bezdrátový přenos většinou potřebujeme rychle zapnout. Proto jsou v takzvaném pohotovostním - stand by režimu. Mohou rychle spustit přehrávání nebo záznam, rychle reagují na "probuzení" dotykem klávesnice nebo myši.

 

 

KALKULAČKA ELEKTŘINY A PLYNU.

  

 

Nejnovější přístroje mají spotřebu zpravidla 2 – 10 wattů, starší modely 20 wattů.  To není málo. Několik spotřebičů v domácnosti v pohotovostním režimu potřebuje stejnou energii, jako rozsvícená stará žárovka (nebo 3-5 moderních úsporných světel...)

 

Vypnutí přístroje ze zásuvky je nejsnazším, ale také nejméně komfortním řešením. Jen těžko si představíme, že bychom každé ráno všechny spotřebiče vypojili ze zásuvky. Je to možné, ale velmi otravné. Lepší je koupit prodlužovací kabel s vypínačem zásuvek, který jediným přepnutím vypínače skutečně vypne domácí spotřebiče.  Trochu dražším řešením je automatický programovatelný vypínač, u něhož můžete zvolit dobu, kdy má být napájen nebo kdy musí zůstat vypnut.


 

Spotřebič Náklady (Kč)
Roční náklady na provoz spotřebičů v pohotovostním režimu (z přehledu CEP PRE)
Přenosný počítač 250
Stolní počítač 250
LCD monitor v režimu spořiče 1380
LCD monitor v režimu spánku 45
Tiskárna 250
Kopírka (Al-in-one) 312
Televize (CRT obrazovka) 250
Video 313
DVD 167
Hi-fi minivěž 126
Rádio 84
Reproduktory (5+1) 418
Satelitní souprava 250
Set top box 250
Mikrovlnná trouba (displej) 126
Nabíječka baterií 42

 

 

Úspora v řádu pár stokorun se vám může zdát bezvýznamná. V našem přehledu se můžete podívat na to, kolik energie potřebují různé spotřebiče. Pak se znovu zamyslete nad tím, zda není lepší je při nečinnosti skutečně vypnout.

vac