606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Dva mrtví diváci na rallye. ZÁZNAM NEHODY a PRŮJEZD TRATÍ

Polsko-britská posádka závodu Pražský rallysprint najela v sobotu v 7:52 do diváků. Tři diváci jsou zranění, dva zemřeli.

Závodní peugeot vjel do diváků v sobotu v 7:52 při závodu Pražský rallysprint už 12 minut po startu v ulici K Zadní Kopanině v Praze 13. Auto narazilo celkem do pěti lidí. Na místě zemřel polský divák, který stál blízko u závodní trati. Další mladý muž podlehl vážným zraněním okolo 15. hodiny v motolské nemocnici.

Podívejte se na záběry nehody:

Video bylo editováno, neobsahuje záběry, které by mohly poškodit oběti tragédie a jejich příbuzné.

Mezi zraněnými byla i osmiletá holčička, záchranáři ji do nemocnice v Motole převezli se zlomeninami obou nohou. Lékaři ji operovali a nyní je její stav stabilizovaný.

Dva zranění byli po bouračce dopraveni do Vojenské nemocnice ve Střešovicích. "Muž byl po ošetření v odpoledních hodinách z nemocnice propuštěn do domácího léčení. Zranění ženy jsou velmi vážná, je stále hospitalizována na jednotce intenzivní péče," řekla mluvčí nemocnice.

Až do včerejšího dne byl ředitelem závodu Jan Cihelka. Včera jej ve funkci nahradil Lubomír Minařík. "Neviděl jsem postavenou dráhu, ale bezpečnostní plány ano a ty byly zcela v pořádku. Myslím, že vina proto není na straně pořadatele, ale hlavně na straně fanoušků. Polští fanoušci jsou pověstní tím, že vidí-li svého závodníka, běží mu mávat až na silnici. Ta byla navíc dnes mokrá. Je to tragédie lidská i pro sport," řekl bývalý ředitel závodu Jan Cihelka.

Organizační výbor Pražského Rallysprintu absolutně odmítá jakoukoliv vinu. “Jako pořadatelé jsme přesvědčeni, že jsme nic nezanedbali,“ řekl jeho předseda Petr Mihule. O budoucnosti populární automobilové soutěže, která uzavírala sezonu však nechtěl spekulovat.

"Zároveň bych chtěl vyjádřit soustrast rodině diváka, který tragicky zahynul,“ dodal Mihule.

Jeden z účastníků závodu vidí celou záležitost jinak. "Pořadatelů byl jednoznačně nedostatek. Za pásky lezou na závodech lidé vždycky a je na pořadateli, aby tam měl zaměstnance, co by je hlídali. Zmatky provázely celý závod. Rychlostní zkouška na Strahově byla zkrácena na polovinu, což nám bylo oznámeno jen pár sekund před startem. Časový harmonogram závodu selhal," stěžoval si závodník rallye.

Závodník nás také informoval o údajné neochotě provozovatelů dávat účastníkům rallye doklad o zaplacení 20tisícového startovného. Dobře prý nefungoval ani nákup diváckých vstupenek po internetu.

"Je nám to ohromně líto. Zda tragédii zavinila chyba pořadatele, jezdce, nebo diváka, šetří policie, " řekl mediální partner Závodu Josef Pátl z mediasport.cz. Na videu hovoří také o zpřísňování bezpečnostních pravidel rallye.

První výsledky šetření tragické nehody budou známy během pondělka.

Zkušená polsko-britská posádka Peugeotu 307 WRC Leszek Kuzaj a Craig Parry nezvládla v jízdě do kopce levotočivou zatáčku a narazila do sloupu veřejného osvětlení. Auto se nárazem na mokré silnici roztočilo a vletělo do diváků. Informace o počtu zraněných se krátce po nehodě lišily. Na místě totiž kromě pražské záchranky zasahovala Asociace samaritánů ČR, která na závod dohlížela.

"V 7:52 najel jeden závodní vůz do diváků. Zatím víme o čtyřech zraněných. Mezi nimi je i desetiletá holčička a jedna žena, " uvedla pražská policejní mluvčí Eva Brožová.

Na místo vyjelo několik sanitek, hasiči, pro zraněné přiletěl i vrtulník. "Jsou tam čtyři lidé zranění a jeden mrtvý," uvedl operační důstojník pražských hasičů.

Závod byl krátce po neštěstí zrušen. Rallyspritnt se v Praze jel už počtrnácté. Slavnostní zahájení závodu se konalo v sobotu v 7:20 hodin. Závod měl mít pět rychlostních zkoušek s trasami přes pátý a šestý pražský obvod. K nehodě došlo hned v dnešní první rychlostní zkoušce, která měla vést přes ulici K Zadní Kopanině, Na Cikánce a K Cementárně.

Na mokré silnici havarovalo a do diváků najelo auto už při pražském rallysprintu v roce 2003. Při jízdě okolo strahovských stadionů vyjel z dráhy závodník David Komárek. Nikdo naštěstí nebyl zraněn smrtelně.

Potíže při rallysprintu měl vloni Mirek Topolánek

Drama na trati rallysprintu si vloni prožil premiér Mirek Topolánek. Ten se loňského závodu zúčastnil jako spolujezdec Václava Pecha. Při jízdě na plný plyn se jim z auta uvolnilo kolo.

Nehody při závodech se stávají často

Auto najelo do diváků pozorujících závod při listopadové Pongratz Rallye Kralovice. Automobilový závodník Tomáš Kysela tehdy vyjel s vozem z trati a zranil šest lidí. Neštěstím byl zdrcen. Podívejte se, jak vypadala nehoda z kabiny řidiče.