Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 3. 2007

Bezdomovec v Olomouci zemřel kvůli dýchacím potížím

Ilustrační foto
Zdroj: TV Nova
Byl to hrůzný případ, který otřásl nejenom hanáckou metropolí Olomoucí. Bezdomovce dvakrát propustila z nemocnice ošetřující lékařka, muž před areálem zdravotnického zařízení zemřel. Podle pitvy zemřel kvůli onemocnění dýchacího ústrojí. Reportáž natočil Jan Kolečkář.

Podle krajského zdravotního rady Václava Rýznara pochybila lékařka. "Je zřejmé, když zemřel na akutní dýchací potíže, že došlo k zanedbání lékařské péče. Ten lékař měl tyto potíže při vyšetření poznat. Muž měl být hospitalizován," řekl v pátek Rýznar.

Pitva je podle olomoucké policejní mluvčí Jitky Dolejšové pouze jedním z dílčích úkonů v trestním řízení, policisté událost dále vyšetřují a prověřují případnou trestní zodpovědnost konkrétní osoby.

Bude lékařka obviněna?

"Vyšetřování je směřováno i směrem k personálu Fakultní nemocnice v Olomouci. Vyžádali jsme si také vypracování znaleckých posudků z oboru soudního lékařství," řekla v pátek Dolejšová.

Vedení Fakultní nemocnice v Olomouci si postup ošetřující lékařky nechalo již dříve prověřit komisí znalců. Ředitel nemocnice Jaroslav Vomáčka na konci ledna uvedl, že podle odborníků tohoto zdravotnického zařízení lékařka nepochybila.

"Dosud nám nejsou známy oficiální závěry pitvy. Chronický zánět plic je velmi složitý komplex možných onemocnění. Domnívám se, že rozhodující a podstatné bude, zda znalci v oboru interního lékařství posoudí možnosti lékaře odhalit takovou chorobu. Ty budou rozhodující. Pitva není rozhodující v tom, zda lékařka pochybila, nebo ne," řekl Vomáčka.

Doplnil, že v tomto okamžiku nebude nemocnice podnikat žádné kroky a počká na výsledky policejního vyšetřování.

Přivezla jej záchranka

Kvůli smrti bezdomovce podal již před časem podnět na olomoucké státní zastupitelství také pražský advokát Kolja Kubíček. Podle něj jsou lékařka i bezpečnostní služba nemocnice podezřelí z trestného činu neposkytnutí pomoci. "Podnět jsme postoupili policii," řekl okresní státní zástupce Michael Šoka.

Bezdomovce do nemocnice na urgentní příjem na konci ledna na vyšetření dvakrát během jednoho rána přivezla záchranná služba. Ani při jedné z prohlídek ale lékařka nezjistila žádný akutní nález. Muž si prý na nic nestěžoval, pouze chtěl jídlo a zůstat v nemocnici. Ven ho vyvedla bezpečnostní služba, která ho za hodinu našla mrtvého pár metrů od brány nemocnice.

TV Nova, ČTK
Reklama