Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.6. 2008 14:56

Heparinový vrah je vinen, doživotí potvrzeno

Zdravotník Petr Zelenka stráví zbytek života za mřížemi. Zabil sedm lidí a o další vraždy se pokusil.

Rozhodnutí soudu je pravomocné. Zelenka se ale může odvolat k Nejvyššímu soudu.


Jednání začalo u pražského vrchního soudu v devět hodin ráno.


Justiční stráž, která Zelenku přivedla do soudní síně, mu na jednání sundala pouta. Vše pak probíhalo v klidu.


Obhajoba předložila odvolacímu senátu nový znalecký posudek. Podle něho nechtěl pacienty zabít, ale dostat do riskantních situací, což vedlo k jeho vzrušení. Znalci to přirovnali k sázení na dostizích. Hasič pyroman


Obhájce Jan Herout přirovnal Zelenku k „hasiči pyromanovi“, který něco zapálil, protože chce, aby hořelo. "Uspokojuje jej to, že může hasit," řekl advokát. Zároveň u pěti údajných vražd zpochybnil, že lidé zemřeli v přímé souvislosti s podáním heparinu. Podle Herouta spíš přišli o život kvůli svým smrtelným chorobám. 


U soudu hovořil i Zelenkův otec. Jeho řeč byla velice emotivní.


Pozůstalým po obětech se sice omluvil, na druhou stranu ale tvrdil, že řada pacientů už stejně byla nemocná a umřeli by i bez podání heparinu. Dál se zastával syna, že nemohl zavraždit tolik lidí.


Policejní vyšetřovatelé byli podle otce na Zelenku tvrdí. Donutilo ho se přiznat i k tomu, co neudělal.


Soudu navíc tvrdil, že od pozůstalých po obětech dostává výhružné dopisy.


Pozůstalí ho celou dobu poslouchali se slzami v očích.Žalobkyně Kratochvílová připomněla, že Zelenka se několikrát k jednání popsanému v obžalobě přiznal a zároveň popřela, že by k tomu byl donucen policisty. Autoři vypracovaných posudků podle ní byli erudovaní znalci. 


Sám Zelenka se před soudem  znovu omluvil všem poškozeným a jejich rodinám. Řekl, že nikdy netvrdil, že je nevinen, zároveň ale odvolacímu senátu sdělil, že nikdy nechtěl, aby pacienti zemřeli. "Přijmu takový trest, jaký mi bude určen. Spravedlivý trest za to, co jsem udělal," prohlásil. 


První rozsudek: doživotí


Zelenku už soud jednou potrestal za to, že v roce 2006 vraždil lékem heparin v nemocnici v Havlíčkově Brodě.


Za sedm vražd a deset pokusů o ně si 21. února 2008 vyslechl rozsudek doživotního trestu. Na místě se proti němu odvolal.


Přečtěte si více ZDE a podívejte se na reportáž.


Podívejte se také na reakci otce Petra Zelenky, který v lednu emotivně okomentoval postup vyšetřování.


Zelenkova obhajoba sázela na lékařský posudek, který tvrdí, že smrt mohla vyvolat shoda okolností, ne jen podání heparinu. Ten se používá proti srážení krve a může vyvolat vnitřní krvácení."Dávkami, které Zelenka přiznal a za co byl odsouzen, člověka zabít nelze," řekl pro idnes.cz primář klinické biochemie liberecké nemocnice Petr Wagner. Ten je jedním ze tří lékařů, kteří zpracovávali posudek na obhajobu Zelenky.


Lékařské posudky, vytvořené patologem, jsou podle něj plné otazníků. "Ani jeden neobsahuje jednoznačné prohlášení, že dotyčný zemřel jen a pouze na základě podání heparinu," dodal lékař.


Anketa

Věříte, že Petr Zelenka je jediným viníkem heparinových vražd?


Hlasovalo 563 lidí. (Muži: 563 | Ženy: 0)


Pochybnosti byly již dříve


Pochybnosti se objevily již dříve. Například závěrečná zpráva komise ministerstva zdravotnictví konstatovala, že Zelenkových obětí mohlo být méně, pokud by lékaři dělali to, co měli. Například ohlásili podezření na vraždy policii dříve, než se tomu nakonec stalo.


Kromě Zelenky u soudu skončil také bývalý ředitel havlíčkobrodské nemocnice Josef Pejchl. Čtěte více TADY. Hrozí mu až tři roky vězení za to, že nepodal trestní oznámení kvůli heparinovým vraždám. Rozsudek zatím nepadl.

hav, gib TN.cz