Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.6. 2008 15:47

Kuřimská kauza: jednání odročeno na úterý

Čtvrteční soud v kuřimské kauze skončil. Soudce četl Barbořiny deníky i falešné lékařské zprávy.

V Brně se dnes konalo třetím dnem líčení v takzvané kuřimské kauze. Soudce a státní zástupkyně postupně četli listinné důkazy, mezi kterými byly deníky Barbory Škrlové, přepisy svědectví, lékařské zprávy nebo emaily a SMS.


Čtení důkazů skončilo kolem půl třetí odpoledne. Další jednání bylo odročeno na úterý 24. června od 8:30 hodin. Soud by příští týden měl vyslechnout další svědky.


K záměně DNA pomohly ostříhané vlasy


Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová na jednání četla předměty, které policisté našli při domovní prohlídce. U Mauerové v bytě v Krásného ulici to byla mimo jiné igelitová taška s vlasy dcery herce Městského divadla v Brně Viktora Skály. Právě dcera herce namísto Barbory Škrlové alias Aničky odevzdala při opatrovnickém řízení o Aničku soudu vzorek DNA. K záměně DNA měly sloužit i kontaktní čočky Skálovy dcery.V některých domácnostech byly nalezeny také pornokazety. Státní zástupkyně zatím neupřesnila, zda šlo o vypůjčené profesionální filmy nebo po domácku natočené snímky.


Při domovní prohlídce policie našla náboženské texty, které odkazovaly k sektě Hnutí Grálu. Na ně odkazovaly i dopisy obžalovaných. Podle včerejšího posudku religionisty Zdeňka Vojtíška z Univerzity Karlovy se ale nejedná v případě obviněných přímo o členy hnutí, ale o odštěpenou skupinu z tohoto hnutí.Deníky psala Škrlová, potvrdili experti


Součástí listinných důkazů bylo i čtení deníků Barbory Škrlové. Ta v nich chaoticky popisuje svůj pobyt v Norsku. Anička se v něm měla léčit z leukémie, místo toho zdravá Škrlová popisuje ve deníku přísnou dietu, kterou musela držet, aby se mohla vrátit zpět do role léčené Aničky. V denících je navíc naznačeno, že se Škrlová cítila vyvolenou bytostí, která mohla vést několik životů. Experti soudu potvrdili, že deníky psala skutečne Barbora Škrlová.


Ke konci jednání dostal prostřednictvím lékařsko-psychologického posudku slovo také znalec Antonín Brzek. Podle něj Jakub, jeden ze dvou týraných chlapců, nebyl sexuálně zneužíván. Přesto si podle posudku týraný chlapec ponese následky celý život.


Z dalších listinných důkazů mimo jiné vyplynulo, že tajemný doktor, kterého v předchozích dvou dnech obvinění popsali jako guru tyranských sektářů, vystupoval pod jménem Andrej Zejnalov. Takový lékař ale v Ázerbájdžánu, odkud měl pocházet, podle důkazů soudu neexistuje.Identita lékaře je podle soudu falešná stejně jako některé lékařské zprávy, které nalezli policisté při vyšetřování u obžalovaných.


Falzifikáty lékařských posudků


Například posudek psychiatra Karla Vulnera z Bavorska. Ordinace sice existuje, Vulnera v ní ale nikdo neznal. Falešná byla i zpráva z brněnské onkologie, ve které se měla léčit Anička pod falešným jménem Lucie Machaová. Pacientku s takovým jménem ale klinika nikdy neléčila.


Soudce ve čtvrečním líčení předčítal také přepis videa, které má zachycovat brutální znásilnění Barbory Škrlové alias Aničky partou školáků.


Emaily od pana doktora


Tento přepis byl součástí emailů od tajemného lékaře Zejnalova. Pan doktor pomocí emailů a SMS radil matce chlapců Kláře Mauerové, jak má chlapce mučit. Z výpovědí z předchozích dvou dnů vyplynulo, že by lékařské rady mohli zasílat teta týraných Kateřina Mauerová a otec Barbory Josef Škrla.


V emailech byl mimo jiné popsán začátek videa. Na něm k dvouleté Anně přichází kameraman, který Annu hodí naznak, prsty jí zasune do rozkroku. Poté přichází 14letý chlapec, který ji znásilní, vykálí se na ni a donutít ji pozřít zvratky.


Toto video mělo sloužit k vytvoření nové identity pro Barboru Škrlovou. Podle emailů Aničku týrali.


Soudce v důkazech uvedl, že pronájem rodinného domku v Kuřimi platila Kateřina Mauerová.


Soud má k dispoizici i zprávu bývalé manželky Jana Turka, který je obviněn ze spolutýrání chlapců. V ní žena popisuje bití a vyhrožování ze strany Turka.


Část listinných důkazů souviselo s loňskou záchranou osmiletého Ondřeje z komory rodinného domu v Kuřimi. Při hlavním líčení zazní i vzkazy, které sestrám Mauerovým kvůli výchově Aničky a chlapců posílal tajemný „pan doktor.“ Z jeho emailů se jich ale mnoho nezachovalo.


Čtvrteční soud začal čtením výpověd Kláry Mauerové před devátou hodinou ranní. Tyranská matka se ale z líčení omluvila stejně jako Barbora Škrlová a její bratr Jan Škrla.


Od úterý bylo v takzvané kuřimské kauze vyslechnuto pět ze šesti svědků. Procesu se neúčastnila Hana Bašová alias Nenci.


V úterý si soudce vyslechl výpovědi obou chlapců a Barbory Škrlové. Klára Mauerová odmítla výpovědi svých synů poslouchat a opustila soudní síň.


Reportáž o soudním jednání s Barborou Škrlovou si prohlédněte!
Barbora Škrlová pravděpodobně nelže, ukázal detektor lži. Podívejte se!Státní zástupkyně ve středu přečetla obžalobu na jedenatřicetiletou Kláru Mauerovou, pětatřicetiletou Kateřinu Mauerovou, osmadvacetiletou Hanu Bašovou, dvaatřicetiletého Jana Turka, Jana Škrlu a třiatřicetiletou Barboru Škrlovou.


Podívejte se, jak se při čtení obžaloby Klára Mauerová hroutilaV úterý stanuly před soudem matka chlapců Ondřeje a Jakuba
Klára Mauerová s její sestrou Kateřinou. Ta odmítla vypovídat.


Celé líčení bude pravděpodobně trvat dvanáct dní. Obžalovaní by mohli skončit až na dvanáct let za mřížemi.

luc / hav tn.cz