Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.6. 2008 17:27

Teryngel: jsem nevinen! Jeho známí jsou v šoku

Foto: ČTK

Rozhovor s advokátem Jiřího Teryngela, kterého zadrželi policisté přímo v jeho vile. Manželka i společník jsou v šoku.

Pro advokáta Jiřího Teryngela si policisté přijeli ve středu v šest hodin ráno do jeho vily v Loděnici na Berounsku. Byl oblečený a vypadalo to, jako kdyby s příjezdem policistů počítal.


"Ráno byl v bydlišti zadržen protikorupční policií. Celé dopoledne probíhala domovní prohlídka rodinného domu a pak se přesunuli do kanceláře," řekl Teryngelův advokát Josef Doucha.


"Můj klient se cítí nevinen," dodal Doucha.


Celý rozhovor s advokátem Douchou si poslechněte zde!


Od Teryngelova zadržení s ním jeho žena ještě nemluvila. Byla akcí policie velmi překvapená. Uvedla to v telefonickém rozhovoru s Jiřím Hynkem.
Policisté Teryngela zadrželi kvůli krácení daní. Na základě plné moci zastupoval firmu Letka Team. Za ní podepsal kupní smlouvu na cigarety za stovky milionů. Firma ale po prodeji cigaret nezaplatila státu daň v hodnotě 118 milionů korun.Co říká na zadržení renomovaného advokáta jeho společník v advokátní kanceláři Teryngel a partneři?
Společně s Teryngelem zadrželi policisté i další tři osoby z Letky. "Vrchní státní zastupitelství uvalilo na celou věc velmi přísné informační embargo," řekla jeho mluvčí Irena Válová.Vyzpovídali jsme sousedy zadrženého advokáta. Podívejte se!
Advokát Jiří Teryngel dříve zastupoval například Tomáše Pitra nebo další kontroverzní osoby. Jeho nyní právně zastupuje Jiří Doucha.


Teryngel je dosud zadržen v policejní cele. Dnes bude vyslýchán a státní zastupitelství zřejmě podá návrh na uvalení vazby. Už ráno to uvedl v telefonickém rozhovoru Doucha.


Jiří Teryngel byl v době vlády ČSSD jejím právním zástupcem. Nynější šéf sociální demokracie Jiří Paroubek se však podle svých slov s ním nikdy osobně nesetkal, ani s ním nijak nekomunikoval.


"Informaci o tom, že snad vlády ČSSD mají s tímto advokátem něco společného, musím alespoň za období, kdy jsem byl předsedou české vlády a předsedou ČSSD, rozhodně odmítnout," uvedl Paroubek ve svém vyjádření.


Se Stehlíkem neobchodoval


U některých jednání, když Teryngel podepisoval za firmu Letka Team kupní smlouvu, byl údajně přítomen i Marko Stehlík, syn bývalého generálního ředitele Poldi Kladno Vladimíra Stehlíka.


Jeho role v celé věci je ale podle Douchy pouze okrajová. Sám Stehlík totiž žádnou smlouvu s Teryngelem neuzavíral.


Zadržen včera ráno


Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek potvrdil ve středu večer, že Jiří Teryngel byl zadržen. K zadržení došlo se souhlasem pražského vrchního státního zastupitelství.


Mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová se ve středu k události odmítla vyjádřit. "Dnes nic neřeknu. Otázka je, jestli zítra. Jakákoli informace by mohla mít dopady," řekla našemu serveru Válová.


Podívejte se na video o kauze podnikatele Tomáše Pitra.Jiří Teryngel se za minulého režimu angažoval v KSČ a byl člen Lidových milicí. Po roce 1989 obhajoval také bývalého generálního ředitele kladenské Poldovky Vladimíra Stehlíka a jeho syna Marka, kteří byli obviněni z toho, že zpronevěřili desítky milionů korun.


Zdravotní dávky sražené z platů svých zaměstnanců neodváděli pojišťovnám, ale převáděli na účet svého rodinného podniku - společnosti Bohemia Art.


Teryngel zastupoval například i šéfa IPB Jiřího Tesaře nebo ředitele vytunelované Kreditní banky Plzeň Jana Peterku.


Pracoval pro obě strany sporu najednou


Pracoval pro obě strany sporu najednou


V roce 2002 byl na pět let vyškrtnut z advokátní komory, protože v případu Českého domu v Moskvě připravoval smlouvy pro obě soupeřící strany. Proti rozsudku se ale odvolal, a ten byl později zrušen.


Ujal se také obhajoby podnikatele Tomáše Pitra. Tomu byl letos v lednu definitivně potvrzen pětiletý trest za daňové delikty. Pitr ale před nástupem do vězení uprchl do zahraničí.


Pitr se vyhýbá nástupu do vězení. Koukněte na video.

Zastupoval také Viktora Kalivodu známého jako "lesní vrah". Ten v roce 2005 bezdůvodně zastřelil na Brněnsku starší manželský pár. Dostal doživotí.


Letos na jaře obhajoval také komplice zloděje století Františka Procházky Milana Čermáka.

jir, vek, dra TN.cz