SVĚDEK POPISUJE, jak podnikatel Ďuričko rozstřílel Kočku mladšího

Podnikatel Bohumír Ďuričko před zraky své těhotné přítelkyně zabil syna Václava Kočky. Několik hodin po autogramiádě Jiřího Paroubka.

Ve čtvrtek večer byl v pražské restauraci zastřelen čtyřicetiletý Václav Kočka mladší. Údajně po krátkém slovním konfliktu ho třemi ranami zblízka zastřelil podnikatel Bohumír Ďuričko (na fotografii s přítelkyní těsně před vraždou). Policie pachatele na místě zadržela. To vše před zraky těhotné střelcovy přítelkyně.


Podle svědka muselo jít o zkrat. "Seděli jsme u stolu s Ďuričkem a starým Kočkou. Najednou přišel jeho syn a pošeptal něco Ďuričkovi do ucha. Potom jsem uslyšel výstřely,“ popsal situaci v baru.


Starý Kočka byl po tragické události naprosto konsternován. "Neplakal ani nenadával, byl v úplně tranzu," dodal svědek."Pětapadesátiletý podnikatel byl obviněn z trestného činu vraždy podle paragrafu 219, prvního odstavce," uvedl šéf pražských vyšetřovatelů Josef Lottes. Podle zákoníku mu tak hrozí trest odnětí svobody na deset až patnáct let.Policisté chtějí na Ďurička uvalit vazbu. Obviněný podnikatel prý plně spolupracuje a vypovídá. "Incident vznikl v restauraci po předchozím sporu a není v tom žádný jiný podtext," doplnil Lottes s tím, že zatím více informací nebude poskytovat, protože už nyní koluje příliš mnoho fám.


Vraha prý rozzuřila rána pěstí


Podle svědka incidentu se Kočka mladší a podnikatel Bohumír Ďuričko pohádali kvůli podnikání. "Bylo to asi kvůli kšeftu. O co šlo konkrétně, nevím. Pak ale dal Kočka Ďuričkovi pěstí. Oba byli opilí," tvrdí svědek. Ďuričko pak údajně spadl na svou těhotnou přítelkyni. "Naštval se a vytáhl pistoli. Třikrát na Kočku vystřelil," dodal svědek.


Podle dalších informací byl pravděpodobnou příčinou hádky obchodní spor, který se měl týkat nákupu pozemků. Podle jiného zdroje se oba muži sázeli, kdo má víc peněz.


Kočka mladší byl ale podle všeho s Ďuričkem dobrý kamarád. Často údajně chodil do jeho hotelu Axa v centru Prahy. Lidé, kteří obě rodiny znají, jsou ale přesvědčeni, že bude následovat pomsta.


Ďuričko už jednou na veřejnosti střílel


Nebylo to prý poprvé, co se podnikatel oháněl zbraní na veřejnosti. Podle agentury Mediafax střílel před pěti lety ze své legálně držené zbraně na Starém Městě. Tehdy ještě do vzduchu.


"V opilosti použil zbraň jako donucovacího prostředku," řekl policista obeznámený s detaily několik let starého případu. Podle něj se případ nakonec řešil pouze jako přestupek.


Kdo je kdo v kauze vraždy? Dozvíte se ZDEVrah i jeho oběť se několik hodin před hádkou v té samé restauraci účastnili křtu a autogramiády nové knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka "Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata".

Vražda se odehrála v restauraci Monarch v ulici V Kolkovně, přímo před očima Václava Kočky staršího. Tomu jeho syn umíral v náručí. Krátce po činu nám řekl, že celou událost nechápe. "Vše se odehrálo ve zlomku vteřiny. Jsem zdrcen. Syn měl být mým následovníkem v rodinném podnikání," vyjádřil se Kočka před tím, než odjel tragickou zprávu sdělit manželce.


"Během autogramiády se nepodávaly žádné alkoholické nápoje. Po jejím ukončení zůstalo ještě v restauraci několik desítek lidí. Jestli v tomto případě sehrál roli alkohol, lze jen těžko odhadnout. Celá událost mě mrzí," vyjádřil se hlavní manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík.


Jak to vypadalo na křtu.


Tělo zavražděného odvezla pohřební služba krátce po třetí hodině ráno. Kriminalisté celou záležitost na místě prošetřovali až do brzkých ranních hodin.Jména Václava Kočky staršího i střelce Bohumíra Ďurička se v médiích objevila před dvěma lety v souvislosti s takzvanou Kubiceho zprávou. V té šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice psal o prorůstání mafie do politiky.


Podle údajů z Kubiceho zprávy byl Václav Kočka podezřelý z vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Podle některých informací působil Kočka jako poradce tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka.


O Bohumíru Ďuričkovi, který měl být spolupracovníkem StB, se v Kubiceho zprávě psalo jako o známém premiéra Paroubka.

kac s přispěním Jiřího Borovce tn.cz / Mediafax