Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.6. 2008 10:39

Vrah Roma si ve vězení čte rasistické texty

Ve vězení stráví 17 let za rasově motivovanou vraždu. Články s rasisitckým podtextem ale číst může.

Vlastimil Pechanec, který byl před čtyřmi lety odsouzen za rasově motivovanou vraždu svitavského Roma Oty Absolona k 17 letům vězení, smí ve vězení číst Dělnické listy. V nich vychází články s rasistickým podtextem. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.


Odsouzený získal povolení od generálního ředitele vězeňské služby Luďka Kuly. Ředitel plzeňské věznice Pavel Štefl původně Pechancovi noviny zabavil. Podle zákona právem - pokud totiž vězeň má něco, co negativně ovlivní proces nápravy, může mu to být upřeno.


Lidé z Dělnické strany ale na postup ředitele podali stížnost a uspěli. Kula rozhodnutí zrušil. "Postup zaměstnanců věznice v Plzni nebyl opodstatněný," píše Kula v oficiální odpovědi.


Dělnické listy nenaruší převýchovu vraha

Podle vězeňské služby tak Dělnické listy neobsahují nic, co by mohlo vězňovu nápravu narušit. Dělnické listy jsou noviny Dělnické strany, která spolupracuje s neonacistickým hnutím.Pechanec je mezi vězni odsouzenými za rasově motivované činy ikonou. Jeho příznivci jsou přesvědčeni o nevinně a usilují o obnovu procesu. Na podporu Pechance se sešli v červenci loňského roku ve Svitavách příznivci hnutí skinheads.

kor ČTK