pravda nebo lež?

8 největších mýtů o létě: Koho štípou komáři a kdy se nespálíte?

Počasí
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz
Jaké jsou mýty o létě? (ilustrační foto)

Také si myslíte, že jsou si vás komáři oblíbili, protože máte sladkou krev? Omyl, komáři jsou vysazení na krevní skupinu 0! Přečtěte si další mýty související s létem.

Mýtus č. 1: Neplavte s plným žaludkem


Naše babičky nám říkaly, že pokud půjdeme plavat hned po svíčkové, nebudou nám dobře fungovat svaly, protože tělo bude zaneprázdněné se zpracováváním české klasiky. Není tomu ale úplně tak. "Je ale logické, že pokud se hodně najíte, tak se při ohybu budete cítit nepohodlně," řekla lékařka Sandra Fryhoferová.


Mýtus č. 2: Nezalepujte si ránu, nechcete ji dýchat


Pokud ránu necháte dýchat, vytvoří se zde strup a následně jizva. "Lepší je ránu vyčistit vodou, namazat mastí a zavázat obvazem," radí lékař.


Mýtus č. 3: Komáři si vybírají lidi se sladkou krví


Fryhoferová potvrdila, že někteří lidé jsou náchylnější na komáří štípance. Není to však kvůli sladké krvi! Komáři si vybírají spíše lidi, kteří mají krevní skupinu 0. Vydávají totiž speciální zápach, který se dotěrnému hmyzu líbí, informoval portál Vyšetřenie.sk.
 


Mýtus č. 4: Jakmile se opálíte, už se nespálíte


Je sice pravdu, že nejvíce spálení hrozí při prvním opalování, ale rozhodně pak nejste chráněni. Spálení hrozí i s opálenou pokožkou a navíc UV záření slunce mění DNA kožních buněk a může způsobit rakovinu kůže.


Mýtus č. 5: Slaná voda dezinfikuje a léčí


Slaný roztok vašeho lékaře a mořská voda se velmi liší. Voda z oceánu může poškodit pokožku a způsobit infekci, pokud jsou zde nějaké bakterie.


Mýtus č. 6: Na spálenou pokožku máslo


Máslo raději nechte na vaření, nemá žádné léčivé účinky. Použijte raději ručník namočený v mléce a led.
 


Mýtus č. 7: Žabky jsou na léto ideální


Sice se vám v nich nepotí noha, ale není zde dostatečná opora pro klenba a je příliš zatěžovaná přední část chodidel. Pokud je budete nosit celé léto, zaděláváte si na zdravotní problémy jako je například zánět šlachy.


Mýtus č. 8: Klíšťata


O klíšťatech se rozšířila spousta fám. Takže klíšťata nežijí pouze v lese a neskáčou ze stromu, protože žijí maximálně na nízkých keřích. Nechodí na lidi se sladkou krví a pokud budete pít pivo nebo jíst česnek, tak je stejně neodradíte. Ani bílá barva oblečení je neodpudí, protože je jim úplně jedno, co máte na sobě. A nejvyšší výskyt klíšťat není v létě ale na jaře, protože nemají rádi vysoké teploty. Co se týče vyndávání tohoto hmyzu, rozhodně je neduste olejem, nemačkejte ani nevytáčejte. Nejlepší je místo vydezinfikovat a viklavými pohyby opatrně vyndat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 největších mýtů o opalování! Opravdu se stačí namazat jednou denně?

NEBEZPEČNÝ MÝTUS: Rodiče používají krémy UV 50 a děti nemají vitamin D

Velký test zmrzlin pro děti: nejlepší mají hodně mléka a málo cukru

tn.cz / anš