Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

rady odbornice

Bojíte se podzimních DEPRESÍ? Pomohou bylinky! Na co která působí?

Jak nám řekla bylinářka Hana Parmová, podle čínské kosmologie, která zkoumá energie v různých období, je letošek rokem s abnormálně vysokým procentem depresí a sebevražd. Přečtěte si několik praktických rad, jak se jim pomocí bylinek postavit.

Účinným bojovníkem proti depesím je například česká rostlina s názvem šišák bajkalský. "Šišák se používá při depresích na posílení imunity, protože kdo onemocní, tak má další depresi. Regeneruje játra, snižuje cholesterol a zlepšuje kvalitu spánku", prozradila nám bylinářka, která upřednostňuje domácí léčbu.
 

Bazalka pravá - je skvělá do jídel, ale víte, že má vynikající účinky pro celý organismus? Je to takzvaná bylinka pro všechno a můžete ji použití i jako čaj. Je účinná proti nervozitě, úzkosti, napomáhá dobré koncentraci a tiší bolesti hlavy. Stejně jako vanilka pomáhá proti úzkosti a nervozitě, podporuje koncentraci a tiší bolest hlavy.
 

Třezalka tečkovaná - nejčastěji spojovaná s bylinnou léčbou deprese, zmírňuje potíže spojené s mírnou nebo středně těžkou formou. Nedoporučuje se užívání současně s léky proti depresím (riziko příliš silného účinku)

 

 

Kozlík lékařský - pomáhá při stavech přepracovanosti a srdeční úzkosti
 

Jasmín - silně antidepresivní, navozuje optimismus, mírně afrodiziakální
 

Růže - působí proti nespavosti a bolestem hlavy, má afrodiziakální a antidepresivní účinky
 

Levandule lékařská - uklidňuje, pomáhá při nespavosti a bolestech hlavy
 

Heřmánek pravý - uklidňuje depresivní nálady a povzbuzuje chuť k jídlu
 

Šalvěj lékařská - užívá se jako prostředek proti pocení, zvláště je-li nervového původu.
 

Dobromysl obecná - příznivě působí na psychiku, přináší nám tedy "dobrou mysl"
 

Ať si vyberete bylinky ve formě čaje, nebo tablet či olejů, dbejte na to, aby doba užívání nebyla delší než dva až tři měsíce. Člověk by měl svému organismu po jejich užívání vždy dopřát pauzu.
 

Podzim přináší nebezpečí nachlazení a chřipky! I tady pomohou bylinky! Jaké? Jejich seznam přineseme na webu TN.cz již ve středu.

 

mis TN.cz