Rady pro vaše zdraví

Bojíte se rakoviny? VELKÝ PŘEHLED příznaků. Jak poznat nádor hned v počátku

tn.cz proti rakovině
Zdroj: mediafax / Thinkstock

Rakovina je strašákem lidstva. Týmy vědců se snaží nad ní vyhrát. Bezvýsledně. Příčin onemocnění rakovinou bývá více. Jak poznat první příznaky zákeřné nemoci?

Nejčastěji rakovinu způsobuje: kouření a alkohol, vliv psychiky, stresu, dědičnosti, nadměrné slunění či rakovinotvorné látky v potravě. Jaké jsou ale příznaky rakoviny?
 

Proti rakovině nejsme vůbec bezbranní, jak se mezi lidmi leckdy traduje. Jenže Češi často umírají zbytečně. K doktorovi jdeme se zdravotními pozdě, úplně zapomínáme na preventivní prohlídky, které máme zdarma.
 

A pak jsou tady zásady, které je potřeba dodržovat. Lékaři například doporučují vyhnout se tukům, nekouřit, nezanedbávat sport a jíst co nejvíce ovoce a zeleniny. Tzv. středomořská strava – zelenina, olivový olej a ryby - je podle onkologů velmi účinnou prevencí proti možnému onemocnění rakovinovým nádorem.
 

SEZNAM MÍST, KDE VÁM POMOHOU V BOJI S RAKOVINOU ZDE!

  


 

Světové údaje řadí Českou republiku mezi státy s největším výskytem a úmrtností na karcinom tlustého střeva a konečníku. U mužů nám patří dokonce nejvyšší příčka. „Souvisí to jednak s genetickou dispozicí a jednak s našimi stravovacími zvyklostmi,“ podotýká docent Lubomír Novák, vedoucí interního oddělení Kliniky GHC Praha.

 

 


 

„Jako prevenci doporučuji konzumovat až pět porcí ovoce a zeleniny denně, aby mělo tělo dostatek antioxidantů a mohlo se bránit útoku volných radikálů,“ dodává docent Novák. Není bez zajímavosti, že vědecké studie ukázaly, že riziko vzniku rakoviny prostaty je o plnou jednu třetinu nižší u těch mužů, kteří pravidelně konzumují rajská jablka.
 

Rakovina a její projevy

1
/
4
Zdroj: oficiální zdroj
Rakovina a její projevy - 4 ; Rakovina varlat

 

Jaké jsou příznaky vznikající rakoviny?
 

Rakovina prostaty: tlak na močovou trubici, obtíže s močením, slabý nebo přerušovaný odtok moči, trvalá bolest v dolní partii zad.
 

Rakovina plic: úporný kašel, vykašlávání hlenu smíšeného s krví, bolest v hrudi.
 

Rakovina slinivky: nechutenství, nucení na zvracení, mazlavá stolice, tmavohnědá moč a někdy svědění kůže.

 

 


 

Rakovina ledvin: přítomnost krve v moči, spastické bolesti břicha.
 

Rakovina hrtanu: úporný kašel, vyschlé hrdlo atd.
 

Rakovina hlasivek: chrapot nebo ztráta hlasu.
 

Rakovina vaječníků: pobolívání a zvětšování objemu břicha, zažívací a dýchací obtíže, časté močení, tlak na močový měchýř.
 

Rakovina žaludku: nechutenství a hubnutí, bolest v nadbřišku po jídle, poruchy trávení, zvracení, možné je i krvácení do stolice.


Rakovina ústní dutiny a krku: chronické ústní vřídky, vřídky na jazyku nebo v krku, které se nehojí.
 

Rakovina prsu: změna velikosti a tvaru prsu, výtok nebo krvácení z bradavky, zarudnutí kůže, bolest prsů a zejména hmatný útvar v prsu nebo v podpaží při samovyšetřování.

  

 

Rakovina tlustého střeva a konečníku: chudokrevnost, slabost, hubnutí či nevolnost, krev ve stolici, změna vyprazdňovacích návyků ve smyslu zácpy či průjmů.
 

Rakovina krve: zvýšená krvácivost, tvorba modřin a krevních podlitin, opakované infekce, bolesti kostí a kloubů.
 

Rakovina hltanu a jícnu: zhoršující se polykací potíže.
 

Rakovina kůže: znaménko, které krvácí, zvětšuje se, svědí nebo mění barvu, vřed nebo bradavice, která se nechce hojit.
 

Rakovina děložního čípku: krvácení po pohlavním styku, krvácení mimo období menstruace, neobvyklý výtok, bolestivá menstruace.
 

 

Rakovina děložního hrdla: nepravidelné krvácení mimo cyklus, krvavý nebo hnisavý výtok, chudokrevnost, zvýšená únavnost a úbytek hmotnosti, krev v moči, bolesti v bederní oblasti.
 

Rakovina varlat: zvětšení varlete, tuhá zatvrdlina od velikosti hrášku, tahavá bolest v podbřišku nebo ve slabinách, nepravidelná bolest v podbřišku vystřelující do varlat, často zvětšení a citlivost prsních bradavek.
 

Rakovina močového měchýře a ledvin: krev v moči, bolesti a pálení při močení, zvýšená frekvence močení.

ČTĚTE TAKÉ:

Jídla, která vám v boji s rakovinou pomůžou

Kuřáci, pozor: hrozí vám rakovina močového měchýře!
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz