Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

mapy výskytu Rady, tipy, přehledy

Aktivita klíšťat je na maximu! Na koho se přisávají nejraději?

Nakažená klíšťata
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Aktivita klíšťat je podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu na maximu, tedy na stupni 10. To znamená nejvyšší riziko. Přečtěte si, koho klíšťata vůbec nejvíce vyhledávají.

Klíšťata nás mohou nakazit třemi závažnými onemocněními. Nejznámější je klíšťová encefalitida, nejzávažnější je pak borelióza. Na obě tyto nemoci můžeme i zemřít. V Česku je ale poměrně dost zastoupena i ehrlichizóza, která napadá bílé krvinky.
  

Podle předpovědi ČHMÚ je v těchto dnech aktivita klíšťat na maximu. V neděli a v pondělí je na nejvyšší stupni 10, v sobotu byla na 9, což je ovšem také nejvyšší riziko. Pro tyto stupně existuje několik doporučení: Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
 

Podle odborníků klíšťata více útočí na muže a nejraději se přisávají na kuřáky či mírné konzumenty alkoholu. "Zatím nevíme, proč pro ně nejsou atraktivní vegetariáni. Víme jen, že nemají rádi česnekovou příchuť," vysvětlil pro portál pluska.sk docent Branislav Peťko.
 


Klíšťata nevidí, svoji oběť si vybírá podle dechu, pohybu, nebo podle některých látek v potu. "Pokud máte studené nohy nebo ruce, nepůjde po vás," říká Peťko.
 

LYMESKÁ BORELIÓZA
 

Borelióza (lymeská borelióza) je nejzávažnější onemocnění, kterým vás může infikované klíště nakazit. Proti této nemoci navíc neexistuje účinná vakcína. V loňském roce touto chorobou v Česku onemocnělo podle dat Státního zdravotnického ústavu 4646 lidí, což je o 1342 víc případu než v roce 2012.
 

V následující mapě zpracovanou portálem Klíště.cz zjistíte, kde v letech 2006 až 2013 bylo nejvíce testovaných klíšťat infikovaných právě boreliózou.
 


 


 

V první fázi nákazy se na kůži objevuje červená skvrna s bílým středem. To bývá provázeno horečkou, únavou, malátností nebo dokonce zvracením. Červená skvrna se postupně zvětšuje a nakonec může dosahovat až několik desítek centimetrů. Pokud není nemoc léčena, ve druhé fázi člověka bolí klouby, otékají mu kolena a bolí ho svaly. Občas může dojí i k dočasnému zánětu srdečního svalu. Nemoc ještě přechází do třetí fáze, která se může projevit až rok po infekci. Příznaky se projevují zánětlivými postiženími kůže, záněty kloubů a zánětlivými onemocněními mozku, míchy, srdce nebo očí.
 

GALERIE: Borelióza

1
/
4
Zdroj: Státní zdravotní ústav
Borelióza - 1989 - 2013

 

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA
 

Nejznámější onemocnění, která klíšťata přenášejí, je klíšťová encefalitida. Proti této nemoci nejsou žádné účinné léky, pouze jimi lze zmírňovat příznaky. Lze se ale před touto nemocí preventivně očkovat. Nicméně Češi prevenci podceňují a očkovat se nechává jen 17 procent lidí. V loňském roce dle dat Státního zdravotního ústavu onemocnělo touto nemocí 625 lidí.
 


 

Za posledních osm let se objevilo nejvíce infikovaných klíšťat z testovaných v Jihomoravském kraji (6 %). Dlouhodobě na 6 % infikovaných klíšťat je v okresech Most, Plzeň - město, Náchod, Kutná Hora, Havlíčkův Brod, Jihlava, Prachatice, Ústí nad Orlicí, Jeseník, Blansko, Brno-Město, Přerov, Frýdek-Místek a Karviná.
 

Počty infikovaných klíšťat, které byly testovány laboratoří Protean, v letech 2006 - 2013:
 


 


 

Nemoc se projevuje podobně jako při virovém onemocnění dýchacích cest. Horečky doprovází únava, závratě, poruchy spánku a paměti, bolesti svalů a kloubů, nevolnost a zvracení, ztuhnutí šíje, nervová obrna.
 

EHRLICHIÓZA
 

Ehrlichióza je infekční nemoc, která napadá bílé krvinky. Tuto nemoc, která se projevuje horečkami, je těžké diagnostikovat. Horečky trvají 3 dny a více a doprovázejí ji bolesti hlavy a svalů a někdy i vyrážka. Na rozdíl od boreliózy či encefalitidy se dá v raných fázích dobře léčit. Nejčastěji se proti nemoci nasazují antibiotka (doxycyklin nebo rifampin).
 


 


 

PREVENCE PROTI KLÍŠŤATŮM?
 

Jedinou spolehlivou ochranou, jak se vyhnout riziku nákazy klíšťaty a užít si přírodu bez obav, je očkování. Lékaři se shodují, že na očkování není nikdy pozdě. Lze využít zrychleného vakcinačního schématu, kdy je možno první dvě dávky podat v rozmezí 7–14 dnů. Za dalších 14 dnů si organismus vytvoří dostatečnou hladinu protilátek. Pokud tedy nyní zahájíte očkování, do měsíce budete spolehlivě chráněni.
 


JAK SE KLÍŠTĚTI VYHNOUT?

 

1. Pokud se máte pohybovat v místech se zvýšeným výskytem klíšťat bereme si vhodné oblečení – především dlouhé světlé kalhoty, na kterých je klíště dobře vidět. Volíme raději i dlouhé rukávy a uzavřenou obuv. Zvýšení efektu vhodné volby oděvu je možné dosáhnout použitím doplňků s tzv.protiklíšťovou úpravou.
 

2. Nezapomínáme používat repelent.
 

3. Pokud to jde, vyhýbáme se travnatým a křovinatým porostům. Chodíme po zpevněných cestách a neleháme si ani neusedáme do vysoké trávy.
 

JAK KLÍŠTĚ SPRÁVNĚ ODSTRANIT?
 

1. Klíště opatrně odstraníme podle následujícího návodu. Uchopíme jej kleštičkami na klíště nebo speciální kartou co nejblíže kůži a kývavými pohyby jej pomalu vyvikláme.
 


2. Ranku po vytažení klíštěte ihned dezinfikujte. Je vhodné použít především dezinfekční prostředky s obsahem jódu.
 

3. Klíštěte se nezbavujte. Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infekční a zda vám hrozí riziko nákazy můžete klíště odeslat do speciální laboratoře nebo vzít s sebou k lékaři. Na vyšetření klíštěte nemá vliv pokud jste jej před vyjmutím potřeli dezinfekcí nebo olejem.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Šílenec! Muž se nechal zasypat půl milionem včel!

Lékařské okénko Prásku: Top 10 nejošklivějších alergických reakcí v obličeji

TN.cz / hmr