Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Odborník testoval

VELKÝ TEST: Co je dobrý ovocný čaj a co jen obarvená voda plná chemie?

Lektor čajové školy Jaromír Horák tentokrát testoval ovocné čaje. Který je plný chemie a který zase kyselý jak šťovík? Podívejte se na výsledky testu ovocných čajů!

V našich končinách se čajem nazývá skoro cokoliv, co se spaří horkou vodou. To platí i o ovocných čajích. "Ten pravý čaj tam většinou nenajdete. Jsou tam směsi bylinek, sušeného ovoce a květů. Často se nejedná o pravé ovoce ale o aroma," říká Jaromír Horák, lektor čajové školy na Kampě.

 

Udělat si zdravý domácí ovocný čaj je přitom tak jednoduché. Stačí nasypat například tři lžíce sušených borůvek do konvice, přelít je litrem horké vody, počkat deset minut a ovocný čaj je hotový.

 

 

Neslazené domácí čaje vám zpočátku chutnat nemusí, ale pokud přejdete na ty kvalitnější, zvyknete si na jejich chuť, kterou byste slazením zničili. Pokud si sladký čaj nedokážete odepřít, používejte zdravější variantu cukru, jako je cukr melasový nebo třtinový. Nejlepší je ale samozřejmě domácí med!

 

 

A jak dopadl test, který probíhal v pražské Andělské čajovně? Opět se ukázalo, že cena nemusí být zárukou kvality, a celkově dopadlo všech sedm testovaných čajů dost bledě.
 

1. místo  Bio aromatizovaný ovocný čaj


Balení: 40 gramů, 20 sáčků,
Cena: 37,90 Kč
Cena za sáček: 1,90 Kč
Vyrobeno: v ČR
Výrobce: Velta plus
Prodejce: Billa
Složení: Květ ibišku 40 %, plod šípku 20 %, jablečná dužina 17 %, citrónová kůra 8,5 %, pomerančová kůra 7,5 %, massala skořice (skořice, zázvor, kardamon, hřebíček, pepř černý), přírodní aroma.
Hodnocení: Na obalu vypadá čaj hezky, realita je ale jiná. Je to drť. Stejně jako u ostatních jsou i tady granule s aroma. Nálev vypadá příjemně. Je lehce červený. V čaji je cítit jablíčko, citron a pomeranč. Není to úplně špatné.


ČTĚTE TAKÉ:

VELKÝ TEST ČERNÝCH ČAJŮ: Po kterém čaji vám bude špatně? A který vypadá jak prach?

Objevte kouzlo čajů. 1. díl: Zelený čaj
Objevte kouzlo čajů. 2. díl: Černý čaj
Objevte kouzlo čajů 3. díl: Bílý čaj


2. místo Aromatizovaný ovocný čaj s ostružinovými listy a třešňovým aroma


Balení: 37,5 gramů, 15 sáčků
Cena: 44,90 Kč
Cena za sáček: 3 Kč
Vyrobeno: v Německu
Prodejce: Billa
Složení: Jablko, květ ibišku, ibišek, šípky (12,5 %), listy ostružiny (5 %), třešňové aroma (obsahuje koncentrát třešňové šťávy 0,37 %), pomerančová kůra (1 %), višně (1 %).
Hodnocení: Vůně není moc výrazná. Je tu cítit višeň a je to nakyslé. Nálev ale není plný chuti. Bylo by lepší dát si dva pytlíky na hrnek, abychom dosáhli pořádného výluhu. U směsi to vypadá, že jsou tam i větší kousky surovin.

 


3. místo Ovocný čaj aromatizovaný s jablkem, skořicí a karamelem


Balení: 40 gramů, 20 sáčků
Cena: 44,90 Kč
Cena za sáček: 2,30 Kč ¨
Výrobce: Pickwick
Složení: Kousky jablek (50 %), ibišek, šípek, čekanka, aroma, skořice (5 %), kořen lékořice, pomerančové oplodí, regulátor kyselosti (kyselina citrónová, kyselina jablečná, karamel (0,5 %).
Hodnocení: Čaj tady nenajdeme. Je to spíš taková směs sušeného jablka. Nálev je bledší. Cítím tam skořici. Chuť je nakyslá. Jablko tam je cítit, ale nemá to plnou chuť.

 

 

4. místo Lesní jahoda


Balení: 40 gramů, 20 sáčků
Cena: 49,90 Kč
Cena za sáček: 2,50 Kč
Baleno: v Polsku
Výrobce: Ahmad Tea Ltd
Složení: Ibišek, jablka, bezinky, jahody 13 %, ostružinové lístky, příchuť 5,1 % (jahoda, vanilka), pomerančová kůra.
Hodnocení: Ve směsi jsou opět vidět granule s aroma. Vůně není úplně libá. Mají tu být cítit jahody, aroma je velice silné, cítím jakoby přezrálé jahody. Chuť není špatná.

 

 

5. místo Lesní plody


Balení: 34 gramů, 20 sáčků
Cena: 46,90 Kč
Cena za sáček: 2,40 Kč
Výrobce: Lipton
Baleno: v EU
Složení: Černý čaj, aroma, jahody (0,9 %), maliny (0,6 %), červený rybíz (0,6 %), ostružiny (0,3 %), višně (0,3 %).
Hodnocení: Listy čaje jsou drcené a je v něm naházené aroma v granulích. Výluh nevypadá nijak vábně, je až dohněda. Vůně je ale příjemná. Chuť je tedy divná. Není tu čistá chuť ovoce, to kvůli tomu černému čaji. Je to divná kombinace.
 

 

6. místo Aloe Vera & Ostružina


Balení: 50 gramů, 20 sáčků
Cena: 69,90 Kč
Cena za sáček: 3,50 Kč
Vyrobeno: v ČR
Výrobce: Biogena CB
Složení: Ibišek, list sladké ostružiny 13 %, jablko – plod, šípek – plod, přírodně identické aroma, mletá Aloe vera 0,1 %.
Hodnocení: U tohoto čaje je vidět použití granulátů a aromat. Určitě tady nejsou pravé ostružiny. Aroma je výrazné, stejně tak i barva. Chuť je silně kyselá, ale plná a příjemná. Kostku cukru bych si do tohoto čaje ale dal.

 

 

7. místo Ovocno-bylinný čaj aromatizovaný s příchutí višní


Balení: 50 gramů, 20 sáčků
Cena: 43,90 Kč
Cena za sáček: 2,20 Kč
Vyrobeno: v EU
Prodávající: Teekanne
Složení: ibišek, šípky, jablka, pomerančová kůra, aroma višní, listy ostružiny, bezinky.
Hodnocení: Směs není ničím výjimečná. Barva je příjemně výrazná a vůně také. Višeň je silně cítit. I chuť je příjemná a plná.

 

 

Tyto ovocné čaje jsme testovali: 

Galerie: Tyto ovocné čaje jsme testovali

1
/
7
Zdroj: Martin Chamer
Test ovocných čajů - 3 ; Bio aromatizovaný ovocný čaj

 

ČTĚTE TAKÉ:

Čaj za poslední desetiletí zdražil o více než třetinu

Už jste ochutnali chutný a léčivý bubble tea? + RECEPT

 

 

kos TN.cz