Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bylinky do kuchyně

Čas pro bylinky je tu! Jak je vysadit a jak o ně pečovat?

Není nad to, když v kuchyni použijete čerstvé bylinky. Jsou nepoměrně lepší než ty sušené z obchodu. Pěstovat je může opravdu každý, můžete je totiž vysadit na zahradě i na balkoně nebo v květináči v pokoji. Přečtěte si rady, jak je vysadit a jak o ně pečovat.

Tymián, rozmarýn, nebo oregano. To se při vaření, hodí téměř pokaždé. "Je ideální čas začít sázet bylinky do zahrádky nebo truhlíku. Kdo nemá možnost si je vysadit do zahrádky, tak dobrá varianta je i zasadit je do květináčů či truhlíků," říká Lukáš Hájek ze Zahradnictví Chládek. "Pro výsadbu bylinek je dobré využít bylinkový substrát," dodává.
 

Zahradník upozorňuje i na to, jaké rostlinky k sobě dáváte. "Důležité je, aby se bylinky rozsadili správně podle způsobu pěstování. Jsou bylinky, které například nemají rádi tolik vody, stínu, nebo slunce. Jedna ze skupin, které můžeme dát k sobě je levandule, rozmarýn a tymián. Další skupinou je šalvěj a meduňka. Pokud bychom dali například meduňku s rozmarýnem, tak by to nedopadlo dobře. Meduňka je hodně agresivní a velmi se rozrůstá," vysvětluje Hájek.
 


Hodně specifickou bylinkou je bazalka. Ta je parádní do salátů, nebo i k těstovinám, špagetám či na domácí pizzu. "Ta by se měla sázet úplně zvlášť, protože se pěstuje ve stínu. Je velice náročná i na vodu. Spíše se pěstuje na sucho. Nechá se vyschnout a pak teprve se mírně zalije. Nesmí se přelít. To je jeden z problémů, další je, že ji spálí sluníčko," uvedl zahradník ze Zahradnictví Chládek.
 

Chcete ozdobit bazalkou pizzu, můžete využít i recept Ládi Hrušky na pizzu - ZDE.
 

A jak se starat o bylinky, když už je po sezoně a začíná podzim? "Většina bylinek přezimuje, ale některé musíme uklidit. Je to například rozmarýn. Zimu venku dobře přežije šalvěj, meduňka, petržel, pažitka, případně levandule," uzavírá Hájek.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Léčitel Ivety Bartošové: Léčit vývary z bylin se učil od šamanů z Peru!

Případ pro potravinového inspektora: Na banánech seděla tarantule!

hmr / Lukáš Červený TN.cz