Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

foto a video Rozhovor s odbornicemi

POSÍLEJTE FOTKY vašich muškátů! RADY A TIPY od zahrádkářů

Když vykvetou na balkoně muškáty, obdivuje je každý. Pokud chcete i vy, aby váš balkon každý obdivoval, přečtěte si rozhovor s odbornicemi na muškáty Alenou Heinrichovou a Marií Fialkovou.

Jak pečovat o muškáty, aby nám dělali radost? Na to nám v rozhovoru odpověděli odbornice na muškáty Alena Heinrichová a Marie Fialková z Českého zahrádkářského svazu, které byly i hosty čtvrteční Snídaně s Novou. Prozradily nám několik rad a tipů, jak o tyto okrasné květiny pečovat.
 

"Nejlepší na pěstování muškátů jsou keramické nádoby, které rostlinám zajišťují optimální vláhu i množství vzduchu. Ale jelikož jsou poměrně drahé, tak je tolik lidí nepoužívá. Já například používám truhlíky s knoty, ty zajišťují substrátu, ve kterém jsou muškáty, dostatečnou vláhu. Díky knotům zůstává v substrátu i dostatečné množství vzduchu, které muškáty potřebují," vysvětluje Alena Heinrichová. "Do těchto truhlíků je vždy lepší dát už vzrostlou květinu," dodala.
 

GALERIE: Muškáty - Loděnice

1
/
11
Zdroj: SZO ČZS Pelargonie Loděnice
Muškáty - Loděnice - 2

 

Pokud chcete, aby vaše muškáty každý obdivoval, musíte se o ně pečlivě starat, ale nic by se nemělo přehánět. Je důležité dát především pozor, abychom naše "krasavice" nepřelili.
 

"Největšími škůdci jsme my, pěstitéle. Většinou není problém, že by muškát uschnul, ale spíše shnije, protože ho přelijeme. Muškáty pocházejí z jižní Afriky, Austrálie a Nového Zelándu, takže jsou zvyklé na sucho. Spíše tedy snesou suchou, než přemokření. Důležité je, nepřelít, ale nenechat je ani uschnout. Pokud se to stane, vytvoří na spodní straně listů korkovou vrstvu, do které se chytne plíseň a odejde," vysvětluje pěstitelka muškátů.
 

Jak často bychom tedy měli své muškáty zalévat, aby nám neshnily či neuschly? "V létě ve velkých parnech do samozavlažovacího truhlíku doplňujete vodu obden, v tomto období, kdy květiny ještě nejsou tolik vzrostlé stačí, abyste vodu dolili jednou týdně, samozřejmě to doplníte i hnojivem," uvedla pěstitelka muškátů z Loděnice. "Kromě samozavlažovacích truhlíků existují i klasické truhlíky. Ty je dobré provrtat ze strany, zhruba centimetr nad dnem. Zůstane tam jen malé množství vody a muškáty nám tak netrpí přebytkem či nedostatkem vody," doplnila Heinrichová.
 


Základní rozdělení muškátů je na převislé a vzpřímené. "Ale existují i další druhy muškátů, například pestrolisté, které mají různobarevné listy," upřesnila Heinrichová.
 

Marie Fialková pak přidala rady, kam, které kytičky na balkóně rozmístit. "Tam kde svítí sluníčko, je nejlepší dát pelargonie, protože čím více mají sluníčka, tím lépe kvetou. Do polostínu můžete dát třeba begonie nebo fuxie. Na severní stranu můžete dát dřeviny, nebo stále zelenými rostlinami. Do nich se může dosadit jedna fuxie a bude to nádherné," usmívá se Fialková.

 

Chcete, abychom uveřejnili snímky vašich rozkvetlých muškátů. Posílejte nám je na e-mailovou adresu zpravy@nova.cz. Nejkrásnější snímky odměníme knihou. Těšit se můžete na kuchařku Jiřího Babici. 

tn.cz / hmr