práva chodců

Chodec versus auto: Jak získat odškodné, když vás srazí na ulici?

Chodec jde přes přechod
Zdroj: Mediafax
Jak postupovat, když vás srazí auto? Máte nárok na odškodné? Ilustrační foto

Chodec je na tuzemských silnicích stále "ohrožený druh“. I když se počet sražených každoročně snižuje, srážka chodce s autem patří podle policejních statistik mezi nejčastější příčiny nehod. V dubnu při nich zahynulo celkem 34 lidí. Na rozdíl od "běžného" střetu vozidel se ale chodec odškodnění domůže jen složitě.

Podle varovných čísel se nelze bezpečně cítit ani na značených místech jako jsou například přechody pro chodce, kde dochází ke zhruba polovině nehod. Na vině je chování chodců i neopatrnost řidičů. "Pro chodce má střet s vozidlem velmi vážné následky, které v pětině nehod končí bohužel tragicky,“ varuje Lukáš Fládr ze sdružení Pomoc poškozeným. Často dochází také k dlouhodobému léčení, které je zátěží pro rodinný rozpočet. V takovou chvíli by měla svou roli sehrát pojišťovna. Bohužel, zdaleka ne vždy je jednoduché se těchto práv domoci.

 

Pokud se chodec stane obětí nehody, kterou nezavinil, má nárok na odškodnění z povinného ručení viníka nehody. Když chodce srazí auto, měl by v každém případě zavolat Policii ČR a nechat se odvézt do nemocnice na prohlídku. "Člověka v šoku bolí jen noha či hlava a zranění nevěnuje zaslouženou pozornost. Následky v podobě zvracení, otřesu mozku, natažené krční páteře a dalších zranění se projeví až opožděně. Pokud se poraněný dostaví do nemocnice dodatečně, je na něm, aby prokázal, že vše souvisí s tou nehodou (a že např. odpoledne nespadl ještě ze schodů),“ vysvětluje Lukáš Fládr.

 

V každém případě je důležité zajistit na místě nehody patřičnou dokumentaci a ohlásit ji pojišťovně. Nároky na úhradu škod lze, v případě zranění, vznášet až po vyléčení. Pokud chodec jako účastník nehody není schopen zajistit potřebné podklady, měli by tak učinit jeho příbuzní a to nejlépe co nejdříve po zahájení léčebného procesu.


 

Jeden z jasných případů, kdy pojišťovna naopak odmítne svoji spoluúčast na následcích dopravní nehody je samozřejmě alkohol. "Pokud chodec v noci vrávorá v podnapilém stavu po vozovce, pak se přirozeně od pojišťovny žádného odškodnění nedočká. Navíc také odpovídá za škodu, kterou na vozidle způsobil,“ varuje Lukáš Fládr. Pro někoho velmi nečekané situace ale mohou nastat v případě odmítnutí vyplacení odškodnění z důvodu nevýrazného oblečení či dalších, zdánlivých banalit: pokud chodec kráčí po vozovce v přítmí a v tmavém oblečení, jde po špatné straně vozovky či vběhne na přechod na červenou, pak si za vznik újmy na zdraví může sám.

 

Chodci jsou za škodu v provozu zodpovědní podobně jako motoristé. V některých situacích se ale viník nehody určuje velice těžko, proto je vždy při odškodňování třeba zkoumat, jakou měrou se chodec na svém sražení spolupodílel.

 

Co potřebujete jako podklady pro pojišťovnu:

protokol o nehodě (Policie ČR)

veškeré lekářské zprávy

účtenky z nemocnice

účtenky od zničených věcí (oděv, obuv, mobilní telefon atd.)

potvrzení o ztrátě na výdělku

vyčíslení bolestného

vyčíslení trvalých následků

tn.cz / hru