Novinky v roce 2013

Co nás čeká v novém roce? 12 nejdůležitějších změn! PŘEHLED

Změny v roce 2013
Zdroj: Thinkstockphotos

Je tu nový rok s číslovkou 13 na konci a od 1. ledna nás čeká celá řada změn. Novinky se dotknou úplně všech. Přečtěte si nejdůležitější změny, které nás v roce 2013 čekají.

Jaký bude rok 2013? To teprve uvidíme, ale už teď byste se měli připravit na celou řadu změn, které začnou v tomto roce platit. Některé dokonce už fungují od 1. ledna. Novinky, které nám přichystali zákonodárci se dotknou opravdu všech, protože budeme například platit vyšší daně či se nám prodraží elektřina a plyn. Co nás ještě čeká?
 

1. Daňové změny
 

Od 1. ledna nám vše zdraží, zvýšila se totiž daň z přidané hodnoty o jeden procentní bod. Za zboží a služby tak budeme platit 15 a 21 procentní DPH. Díky tomu nám vše prodraží. O kolik si přečtěte ZDE!
 

Zvýšení daní ale není jedinou daňovou změnou, která nás v novém roce čeká. Od ledna totiž budou muset lidé s vyššími příjmy platit tzv. solidární (nebo milionářskou) daň. Týká se to lidí s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně, z částky přesahující tento limit budou nyní platit novou 7 % daň. Více o milionářské dani si přečtěte ZDE.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o změnách v roce 2013:
 


 

Mění se ale i daň z nemovitostí, výdajové paušály pro podnikatele nebo někteří důchodci už si při placení daní nemohou uplatnit slevu.
 


2. Spotřební daně a zelená nafta
 

Kuřáci se rozčilují, od 1. ledna jim totiž zdražily cigarety. Kuřáci si zaplatí za krabičku 2 až 4 koruny navíc. Pokud kouříte jednu krabičku denně, budete muset ve svém rozpočtu najít až o 1500 korun ročně více než doposud. Více o zdražení cigaret, doutníků a tabáků si přečtěte ZDE.
 

O změnách v roce 2013 mluvil ve středeční Snídani s Novou i právník Pavel Říčka:
 


 

Mění se i výše tzv. zelená nafty pro zemědělce. Tedy vrácení části spotřební daně při nákupu nafty. Až dosud se jim vracelo 60 procent, v roce 2013 to bude jen 40 procent. V roce 2014 by ale tato dotace měla být definitivně zrušena.
 


3. Energie

Kromě zvýšení DPH se nám od ledna prodraží i energie – elektřina, plyn i teplo. Energetický regulační úřad na konci listopadu zveřejnil, že v roce 2013 zdraží elektřina průměrně o 2,4 % a plyn o 4,13 %. Zvýší se i cena tepla, podle Teplárenského sdružení ČR bude dražší o dvě až sedm procent.
 

Ceny energií si porovnejte ZDE!
 4. Zdravotnictví
 

V roce 2013 nás čekají i velké změny ve zdravotnictví. Ve velkém se totiž budou v nemocnicích a klinikách rušit lůžka. Jakých nemocnic se to týká si přečtěte ZDE. Mění se i dojezdové doby, to znamená čas, za který byste se měli dostat ke konkrétnímu lékaři. K zubaři nebo praktikovi byste měli dojet autem nebo hromadným dopravním prostředkem za 35 minut, ke kardiochirurgovi pak do 3 hodin. Více o dojezdových dobách ZDE. Změnily se lhůty na operace, náhrady kolenního nebo kyčelního kloubu byste se měli dočkat do 52 týdnů.

 

 

Zdravotnictví projde i dalšími změnami, od 1. dubna 2013 už například nebude potřeba k lékařským zákrokům kontroverzní souhlas obou rodičů. Těžce nemocní pacienti se pak dočkají konopí na lékařský předpis. Mění se i podmínky pro lázeňské pobyty.
 


5. Důchodová reforma
 

Důchodová reforma, kterou prosadila vláda Petra Nečase, počítá s tzv. třemi pilíři spoření. Pilíře v podstatě znamenají druhy příjmů v důchodu. První pilíř představuje průběžný důchodový systém v podobě, jak jej známe dosud, tedy část svého příjmu odvádíme na důchody. Druhý pilíř, který vstoupí v platnost od 1. ledna 2013, přivádí na scénu penzijní společnosti a princip vyvádění části odvodů do prvního pilíře na soukromé účty. Třetí pilíř počítá s vlastními investicemi a úsporami obyvatel a jedná se o již existující formu penzijního připojištění.
 


6. Změny na silnicích
 

I na motoristy čeká v roce 2013 celá řada změn. Od 19. ledna už například nebudete moci použít "výmluvu“ na osobu blízkou. Předvolaný bude muset uvést, kdo auto při přestupku řídil, jinak bude pokutu platit majitel vozu. Finta přece jen existuje, řidič se může vymluvit na osobu vzdálenou. Co to znamená si přečtěte ZDE!
 


7. Exekuce
 

Možnost sloučení exekucí, vypuštění jejich soudního nařízení či zabavení řidičského průkazu při neplacení alimentů jsou novinky, jež přináší novela exekučního a soudního řádu. Přečtěte si, jaké budou mít exekutoři nové pravomoci.
 


8. Spotřebitelské úvěry a půjčky
 

Lákavé spotřebitelských úvěry i půjčky už brzy skončí. To obsahuje novela zákona, která nekalé praktiky věřitelů upravuje. Lidé tak budou moci nově odstoupit od nevýhodné smlouvy do 14 dní. Nebo skončí předražené telefonní linky. Co všechno se mění, si přečtěte ZDE.
 

Srovnat si nabídku půjček nebo hypoték můžete ZDE!
 


9. Školství

 

Zřejmě jedinou změnou ve školství je nová podoba maturit. V roce 2013 budou studenti sice zase skládat dvě části (státní a školní), ale zkouška bude mít jen jednu úroveň obtížnosti.
 


10. Energetické štítky budov
 

Od Nového roku budou muset mít všechny budovy v Česku tzv. energetické štítky, které mají úkaz jaká je energetická náročnost budovy. Ta má lidem pomoci například při koupi nemovitosti, aby věděli, kolik budou v budoucnosti platit za energie. Více o tématu si přečtěte ZDE!
 


11. Příspěvky na bydlení
 

Od ledna sice vše prodraží, ale vláda ukazuje i svoji vlídnou tvář. V příštím roce se totiž zvýší příspěvky na bydlení a dosáhne na ně i více lidí. Některé rodiny tak mohou dostat až o 1 038 korun víc než dosud. Zda máte na příspěvky NÁROK si přečtěte ZDE!
 


12. Mění se dávky – mateřská, nemocenská atd.
 

V roce 2013 se mění výše různých dávek. Na kalkulačkách, které jsme ve spolupráci s webem Peníze.cz připravili si jednoduše a přehledně spočítejte, jak vysokou budete mít mateřskou, rodičovskou, nemocenskou, ošetřovné a zda budete mít nárok na porodné a přídavek na dítě. Více ZDE. Přečtěte si i co se konkrétně u jednotlivých dávek mění.
 

Jaká je Vaše cena plynu za m3? Zjistěte online, zda-li můžete ušetřit!

 

Nejlevnější elektřina? Vyberte si vhodného dodavatele online.

 

tn.cz / hmr