Práva a povinnosti

EXEKUTOŘI: Co všechno si mohou dovolit? RADY, jak se bránit

Exekuce. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Exekuce. Ilustrační foto
Téma:

Stačí říct slovo exekuce a většině lidem naskakuje husí kůže. Všichni je považují za hyeny, které se živí na neštěstí druhých. Co všechno si soudní exekutoři mohou dovolit?

Vykonávat v dnešní době práci soudního exekutora není pro mnohé povolání, kterým by se zrovna někdo chlubil. Většina lidí je odsuzuje za jejich bezcitné jednání. Na co mají exekutři právo a co by naopak dělat neměli, nám ujasnil advokát zabývající se problematikou procesního práva Pavel Kolesár.


- Exekutoři musí mít k prokázání svojí činnosti průkaz exekutora a pověřovací listinu, kterou vydává soud a opravňuje tím daného exekutora k vykonání exekuce. V případě, že by nastalo podezření, že se jedná o podvodníka, je nutné hend zavolat policii.
 

Podívejte se na reportáž o podvodných emailech rozesílaných jako varování před exekucí:
 


 

- Pokud má exekutor podložené důkazy, že se v nemovitostech nachází dlužník, je možné, aby tam vstoupil i bez přítomnosti dlužníka nebo vlastníka nemovitsoti a konal svoji práci. V případě pochybení, může exekutora čekat kárné řízení.

 - Exekutor v případě neoprávněného vniknutí do nemovitosti bez přítomnosti dlužníka zodpovídá za všechny škody, které jsou přímé (odvrtání zámku) i nepřímé (nezabezpečení, vykradení bytu)

- Majetek nemůže být dlužníkovi zabaven, pokud není jeho a jednoznačně se prokáže, že ho kupovala například osoba, která sdílí s dlužníkem nemovitost.

- V případě, že exekutor zabaví majetek, u kterého nelze jednoznačně určit, komu patří, musí poučit vlastníka věci o právu, že může podat žalobu o vyloučení dané věci z exekučního řízení. To dále postupuje soudu, který řeší vlastnictví a rozhodne na základě podložených informací, komu věc patří.

 - Obecně platí, že exekutor veškerý majetek, který má určitou hodnotu a není specificky vyloučen (nesmí tedy zabavit věci citové hodnoty nebo obvyklé k užívání jako je například toaleta či umyvadlo)

 

Exekutor vám například nesmí zabavit majetek, který potřebujete vy nebo vaše rodina každodenně nebo majetek, který potřebujete ke své práci.

 

1) běžné oblečení, obvyklé avšak ne luxusní vybavení domácnosti jako je postel, lednice nebo třeba pračka

2) snubní prsteny

3) zdravotnické potřeby, bez kterých se neobejdete vzhledem k nemoci nebo zdravotnímu handicapu

4) hotovost ve výši dvojnásobku životního minima jednotlivce. Tedy aktuálně 6820 Kč.

5) domácí zvíře
- Exekutoři mají pravomoc vstoupit do nemovitosti i bez přítomnosti vlastníka, udávat pokyny, aby dlužník nebránil exekuci, danou věc pomocí nálepky exekučně zabaveno zajistit, nebo přímo danou věc rovnou odvézt a umístit do skladu.


Máte nějakou špatnou zkušenost s exekutory? Napište nám na 
protigaunerum@nova.cz.

 

Dostali jste se do situace, kdy se bojíte návštěvy exekutora? Řešením může být oddlužení. Podívejte se jaké máte možnosti, nebo se ptejte nezávislých odborníků Finančního rádce TN.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Maximální turbulence v peněžence: Zpěvák Daniel Vali čelí hned třem exekucím

Erbová přišla po sražení exekutora o auto a už se chlubí na Facebooku novým

Související témata:
mis, hru TN.cz