jak si správně vybrat?

DŮLEŽITÉ! Tohle byste měli vědět o slunečních brýlích!

Sluneční brýle
Zdroj: Thinkstockphotos

V těchto dnech si plnými doušky užíváme letní sluníčko. Téměř každý si nasadí sluneční brýle, ale co byste měli vědět před tím než je nasadíte? Jaké brýle vám ochrání zrak a na co si dát při jejich koupi pozor?

Tmavé brýle nasazuje ve slunečních dnech většina z nás. Přesto při jejich nákupu správně vybírá jen málokdo. Vysoká cena nikdy není podmíněna kvalitou. Podstatnou roli při výběru hraje i využití brýlí. Na co si tedy dát pozor a jakým povídačkám o brýlích nevěřit? 


Sluneční paprsky škodí zraku!

"Lidské oko je náchylné k poškození tzv. UV zářením. Vystavení nechráněných očí slunečnímu záření může poškodit povrch oka a jeho vnitřní struktury. Z krátkodobého hlediska může UV záření způsobit aseptický (neinfekční) zánět rohovky. Odražené světlo a intenzivní působení slunečních paprsků může vyvolat akutní popálení očí," popsala nebezpečí slunečního záření optometrička Šárka Marešová. 


Čím déle vystavujeme oči UV záření bez ochrany, tím větší je riziko vzniku očních poruch a očních onemocnění, jako například šedého zákalu, poškození sítnice, rakoviny kůže v okolí očního víčka nebo jiných chronických onemocnění. Proto bychom ochranu očí rozhodně neměli zanedbávat!

Jak si tedy vybrat správné brýle?

Dejte si pozor především na to, aby vám správně seděly na nose, nikde netlačily, nepadaly a měli jste dobrý pocit při jejich nasazení.
 


Neměli byste se příliš řídit cenou. Protože stejně jako u dalšího zboží i u brýlí, ne vždy platí, že čím jsou brýle dražší, tím jsou kvalitnější. Proto se nebojte při hledání brýlí prozkoumat i nižší cenové kategorie.
 

Kromě toho, aby vám brýle dobře padli, nezapomeňte zjistit i to, zda mají kvalitní UV filtr a polarizaci.


Nezáleží na zabarvení skel, ale na UV filtru

"Rozlišuje se několik stupňů zabarvení dle využití brýlí, ale v důsledku ochrany oka je mnohem důležitější kvalitní UV filtr, který pohlcuje škodlivé UV paprsky a zabraňuje poškození oka," vysvětlila Šárka Marešová. 


Některé optiky mají speciální přístroj na měření UV filtru. Pokud si tedy brýle zakoupíte někde jinde než ve specializované optice, můžete si kvalitu UV filtru v některých optikách ověřit.
Pokud chcete, aby ochrana vašich očí byla ještě větší, vybírejte si brýle s polarizačními čočkami - tedy s polaroidem. Tyto skla zmenšují záři při odrazu.


Stačí jedny brýle?

Při výběru brýlí je dobré také vědět, na co je budete používat - jestli je chcete na sport, do auta, nebo k moři. Skla brýlí jsou k různým činnostem uzpůsobena odlišným zbarvením filtru, aby nám bylo vždy příjemné a pohodlné.


Zabarvení skel se dělí do pěti kategorií. Brýlové čočky s označením 0 (téměř čiré) se používají při jízdě na kole nebo k práci na zahradě či vycházky. K moři jsou vhodné brýlové čočky z kategorie 3. Na extrémní sporty či do vyšších nadmořských výšek je dobré použít brýle s barevným filtrem 4. Ale pozor, ty nepoužívejte při řízení!

TN.cz