NA VAŠÍ STRANĚ

Kupujete "český česnek"? Pozor na podvodníky

Česnek
Zdroj: Potravinynapranyri.cz
Téma:

Na trhu se bohužel čas od času objeví i falšované potraviny. Nepoctiví prodejci klamou své zákazníky, kteří mají mnohdy jen malou šanci odhalit nepravost. Kontroloři se nyní zaměřili na česnek.

O česneku se říká, že je přírodním antibiotikem, které lze proti různým nemocem užívat i preventivně. Je ale důležité dávat si pozor, jaký kupujete. Server potravinynapranyri.cz nyní například upozorňuje na falšovaný česnek. Kontrola totiž odhalila pochybení v Ústí nad Labem, kde došlo ke klamání zákazníka, když byla špatně uvedena odrůdová pravost.

 

Na ceduli prodejce uváděl, že se jedná o "ČESKÝ ČESNEK, ODRŮDA DUKÁT". Laboratorními rozbory bylo zjištěno, že některé cibule česneku nebyly odrůdy, která byla deklarovaná.

 

Poznat, o jakou odrůdu česneku se jedná, je otázka pro odborníky. V obchodě ale můžete alespoň snadno poznat, zda se jedná o český česnek nebo česnek ze zahraničí, například ten čínský. Český česnek má uvnitř stvol a stroužky pouze po obvodu. Česnek z dovozu má i střed vyplněný drobnějšími stroužky. 

 

 

Jaký česnek si v obchodě vybrat?


V Česku se pěstuje kolem dvacítky odrůd česneku. Tyto jsou ty nejzajímavější:


Lukan: jasná jednička v našem prostředí. Pěstuje se od poloviny 90. let minulého století a přináší jednoznačně nejvyšší výnosy. Dá se pěstovat i v zamokřených půdách, dobře se skladuje a dá se sklízet už do 10. července. Má velký počet stroužků – až sedmnáct.


Jovan: šest stroužků na paličce, dobrá skladovatelnost a sklizeň kolem 25. července – to je Jovan.


Vekan
: sklízí se kolem půlky července a má jednu vynikající vlastnost – je velmi odolný proti chorobám a virům.


Benátčan: tento druh vydrží skladovat až dva roky. Je to velmi pozdní odrůda, sklízí se až v srpnu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

5 potravin, které cpete do lednice a přitom tam nepatří

FOTO: Zahrádkář vypěstoval sprosté rajče

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pet TN.cz