Kreditní karty

FINANČNÍ RÁDCE: Dostali jste nabídku zařídit si kreditní kartu? Poradíme vám, kdy se to vyplatí!

Není karta jako karta. Řada lidí nazývá „kreditkou“ svou platební kartu, kterou dostali k bankovnímu účtu. Mnohdy jde ale o nepřesné označení. Přečtěte si, jak se kreditní karta liší od karty debetní a kdy může být výhodné si ji pořídit.

Zásadní rozdíl mezi debetní a kreditní kartou spočívá v tom, jaké peníze k platbě používáte. U debetní karty platíte vlastními penězi, které máte na účtu, a platba se nám rovnou promítne snížením zůstatku. V případě kreditní karty ale používáte k platbě peníze banky, u které tak vznikne dluh a ten je třeba bance následně splatit. To, jestli je pro nás kreditní karta zajímavým produktem, přitom závisí na způsobu, jakým ji chceme používat.

 

"Kreditní karta je vhodná jako platební nástroj. Ne jako úvěrový. Při platbách kreditní kartou můžeme využívat různých výhod, jako je například připsání části plateb zpět na náš účet. Například 2 % z nákupů uhrazených kreditní kartou se nám připisuje zpět. Pokud chceme kreditní kartu použít jako úvěrový nástroj, musíme být velmi opatrní a musíme si hlídat, jestli se náš dluh úročí nebo nikoli," vysvětlil Petr Syrový z Finančního rádce.

 

 Z kreditní karty je totiž možné za určitých podmínek čerpat úvěr zcela bezúročně, což je její hlavní předností. A jak to vlastně funguje? "Musíte kreditní kartu použít na placení v obchodě. Pokud na ni vybíráte z bankomatu, ihned se vám začínají prostředky úročit. Úvěr při platbě kartou se neúročí v takzvaném bezúročném období. To trvá například 30 dní," přiblížil Syrový s tím, že délka tohoto období se však může u jednotlivých institucí lišit.

 

Splatit peníze utracené v obchodech ještě během bezúročného období je přitom velice důležité. Úroková sazba úvěru na kreditní katě je totiž velice vysoká a může se pohybovat i kolem 20 %. Dluhům na kreditní kartě, které se úročí, bychom se tak měli snažit vyhnout. Právě v dluzích se totiž skrývá nebezpečí pro toho, kdo nemá dobrou finanční disciplínu. "Kreditní karty nám usnadňují utrácení. Snadno se dá podlehnout kouzlu nakupování, až přeceníme své možnosti a zjistíme, že se nám nepodaří dluhy splatit v bezúročném období," varuje Syrový.

 

Nejrůznější instituce se přitom telefonicky nebo poštou snaží oslovovat řadu lidí s tím, aby si kreditní kartu pořídili. Mnohdy ji lidé dokonce rovnou dostanou poštou s poznámkou, že už jí stačí jenom aktivovat. Co tedy Finanční rádce doporučuje udělat s kartou, která vám přišla poštou?

 

 

"Kreditní kartu doporučujeme těm, kdo mají peníze. Ne těm, kdo je nemají. Možná to vypadá divně, ale je to proto, že půjčovat si na kartě je drahé. Kdo peníze má, kartou platí a každý měsíc dluh vyrovná, je karta dobrý nástroj," vysvětluje Syrový s tím, že lidé, kteří nemají jistotu, že budou schopni dluh včas splatit, mohou s kartou spadnout do dlouhodobých dluhů, které navíc budou kvůli vysokým úrokům rychle narůstat.

 

Pokud vás výhody kreditní ch karet zaujaly a přemýšlíte, že byste si také nějakou pořídili, můžete využít srovnání kreditních karet přímo na Finančním rádci Tn.cz. Zde si můžete z nabídky jednotlivých bank vybrat tu s nejlepšími benefity.


 

tn.cz / mrk