Rozhovor s expertem

Finanční rádce TN.cz: Na dovolenou k moři si raději vezměte dvě karty

Proč je dobré mít na dovolené u moře u sebe platební kartu? Jaké jsou výhody debetních a úvěrových platebních karet? Co dělat, když kartu na dovolené ztratíme? Na to vše nám odpověděl v rozhovoru finanční rádce TN.cz Radek Paur.

Pokud se chystáme na dovolenou do zahraničí, měli bychom se dobře připravit. Nejde jen o to zabalit všechny potřebné věci, ale měli bychom se připravit i na to, jak budeme platit. Finanční rádce TN.cz Radek Paur radí, že kromě drobné hotovosti bychom si měli vzít i dvě platební karty. Proč? To si přečtěte v následujícím rozhovoru.
 

Pokud lidé cestují do zahraničí, měli by u sebe mít spíše hotovost či nějakou platební kartu, ať už debetní nebo kreditní?
 

Hotovost by si každý na dovolenou určitě měl vzít, protože ne každý akceptuje platební karty. A pak zmrzlinu přece jen nebudeme platit přes kartu. Pokud můžeme, je výhodnější platit kartou. V principu je jedno, zda se jedná o kartu kreditní či debetní.
 

Když už se rozhodneme vzít na dovolenou kartu, jakou byste spíše doporučil? Kreditní či debetní?
 

Doporučuji si vzít dvě karty. Může se stát, že kartu ztratíme. Sice nepřijdeme o peníze, ale získání náhradní karty či hotovosti není složité, ale může nám to zabrat půl dne běhání. Proto doporučuji mít jednu kartu v hotelovém trezoru a druhou používat. Pokud tu, kterou platím, ztratím, zabere mi to pouze čas, že zavolám bance a zablokuju ji. Poté mohu používat tu druhou, mezitím mi vystaví v Česku náhradní kartu, kterou si vyzvednu až se vrátím z dovolené.
 


Mluvíte o tom, že je dobré mít na dovolené kreditní i debetní kartu. Většinou se ale k účtu vydávají jen debetní, jak získám kreditní kartu?

 

Vše usnadní, když budete mít od zaměstnavatele potvrzení o výši příjmů, ačkoliv některým bankám stačí jen čestné prohlášení. Následně navštívíte pobočku banky s občanským průkazem a požádáte o vydání kreditní karty. Následně se vše schvaluje jako úvěr, ačkoliv nechceme, aby se tyto karty používaly jako úvěr, nicméně je to úvěrový produkt.
 

Co máme dělat, když máme jen jednu kartu a tu ztratíme. Je možné si zažádat o vydání nějaké náhradní karty?
 

U embasovaných karet Visa a Mastercard to je tak, že se bance nahlásí ztráta. Poté zajdeme do nejbližší pobočky, která vydává právě Visu či Mastercard a tam řekneme, že chceme vydat náhradní, nouzovou kartu. Oni to zařídí a řeknou nám, kdy si ji můžeme vyzvednout. Pokud místo karty chceme hotovost probíhá to podobně. Když ztratíme kartu máme tedy dvě možnosti, zažádat o náhradní kartu či vybrat hotovost.
 

Jaké se vůbec používají kurzy při platbách kartami v zahraničí?
 

To je trochu složitější, každá banka používá jiný kurz. Obecně se dá ale říct, že kurz je v drtivé většině výhodnější, než když u stejné banky si budeme měnit koruny na eura nebo dolary přímo na pobočce.
 


Když potřebuji na dovolené vybrat nějakou hotovost z bankomatu, jaké jsou poplatky?

 

Obecně platí, že poplatky jsou poměrně vysoké. Platí se buď procento z vybírané částky, nebo nějaký minimální poplatek. Proto doporučuji si před cestou zjistit číslo pro blokování karty a právě jak vysoké jsou poplatky za vybírání z bankomatů v zahraničí. Přesné ceny neznám. Například Česká spořitelna umožňuje výběr hotovosti v bankomatech Erste jen za šestikorunový poplatek. Většinou to ale bývá výrazně více.
 

Mluvili jsme tu o debetních a kreditních kartách. Zatímco u debetních čerpáme peníze, které máme na účtu, u kreditních karet se de facto zadlužujeme, jaké jsou u kreditních karet úroky?
 

Existuje tzv. bezúročné období. To trvá od doby transakce, do doby vystavení výpisu. Po vystavení výpisu mám potom nějakých dvacet dní na úhradu té útraty. V podstatě bezúročné období může trvat až nějakých padesát dní, ale samozřejmě záleží, jak dlouho jsme před vyhotovením výpisu uskutečnili platbu. Pokud v tomto období uhradím celou částku, neplatím žádné úroky, v tomto případě tedy platím jen poplatek za tuto kartu.
 

A co když se mi v bezúročném období podaří splatit jen část dlužné částky?
 

V tomto případě platíte úrok z celé vybrané částky. Úroky se počítají od data uskutečnění transakce, tedy jako kdyby žádné bezúročné období nebylo.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz