Boj o život

Hrůza: Alena (33) si srážela teplotu, otrávila se paralenem! Pozor na to!

Žena a prášky
Zdroj: isifa.com
ilustrační foto

Mladá maminka se lékem s paracetamolem snažila srazit vysokou horečku, aby se mohla starat o malou dcerku. Jenže prášků snědla moc. Skončila v nemocnici s akutní otravou jater. Lidé si přitom často mylně myslí, že jim při užívání paralenu nic nehrozí.

Alena ze slovenských Bánovců nad Bebravou snědla podle portálu čas.sk během dvou dní 18 paralenů a dalších léků obsahujících paracetamol, aby se mohla postarat o své děti a domácnost.
 

"Manžel byl v práci a já se musela starat o naše čtyři děti, z nichž nejmladší dcerce je jen osm měsíců. Měla jsem vysokou horečku, téměř 40 ° C, chtěla jsem ji jen rychle srazit.  Nasadila jsem paralen, ale ten mi nezabíral. Dala jsem si proto jiný lék na snížení horečky, který také obsahuje paracetamol, do toho ještě léky proti kašli a rýmě, "přiznala Alena portálu.
 

Jenže druhý den se jí udělalo příšerně zle a musela si zavolat sanitku. Ukázalo se, že si svým nerozumným počínáním způsobila akutní otravu jater. Dokonce jí hrozila jejich transplantace.

 

 

"Ženě jsme diagnostikovali akutní selhání jater po neúmyslném předávkování paracetamolem. Při vyšetření jsme zjistili zvětšení jater a výraznou žloutenku. V krevních odběrech bylo enormní, téměř 650 násobné zvýšení jaterních testů. Hned jsme podali protijed až do normalizace hladiny paracetamolu, "řekl času.sk primář interního oddělení bánovské nemocnice Alexander Klabník.
 

Ten varuje před nadměrným užíváním volně prodejných léků proti horečce. "Lidé si mylně myslí, že při užívání nehrozí žádné nebezpečí," dodal lékař.

 

 

Paracetamol může těžce poškodit játra


Paralen patří mezi nejpoužívanější volně prodejné léky s paracetamolem, které sil lidé kupují na zmírnění horečky a bolestí. mnoho z nich ale neví, že si při jeho nadužívání  mohou nevědomky způsobit těžké poškození jater.
 

Kupříkladu nejčastější příčinou akutního selhání jater v Británii není alkohol, ale právě paracetamol. V žádném případě proto nepřekračujte maximální doporučenou denní dávku předepsanou v příbalovém letáku. Konkrétně u paralenu činí pro dospělé 8 tablet.
 

Příznaky otravy
 

V případě předávkování patří mezi obvyklé příznaky, silná nevolnost, nechutenství, zvracení, pocení, ospalost.

 

hel TN.cz