detailní rozbor Ovoce pod lupou

Co našli odborníci v jahodě? 90 % vody, Éčka a cukry. Přesto pomáhají při hubnutí

Jahody - ilustrační foto
Zdroj: isifa.com

Jsou červené, šťavnaté a zbožňují je děti i dospělí. Jahody jsou prostě hit. Navíc jsou plné vitamínů a minerálů a dietní, protože jsou z velké většiny tvořené jen vodou. Jenže víte, co ještě všechno obsahují?

Stejně jako jiné ovoce toho jahody obsahují mnohem a mnohem víc. Jak je hodnotí nutriční terapeutka Gabriela Tomanová?


"Jahody jsou pro nás výrazným zdrojem vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a organických sloučenin. Jsou také výrazným zdrojem tekutin, protože obsahují přes 90% vody. Jsou zároveň i vhodné pro různé typy diet a to pro jejich nízkou kalorickou hodnotu," vypočítává odbornice na výživu.
 


Hubnutí s jahodami pomáhá i to, že je v nich snadno rozpustná vláknina a nízký obsah sacharidů.


"Z vitamínů obsahují jahody velké množství vitamínu C, který posiluje imunitní systém, preventivně chrání cévy, podporuje vstřebávání železa a tím předchází chudokrevnosti, je potřebný pro metabolismus aminokyselin, chrání buňky a podporuje růst. Dále pak vitamíny A, B a E. Tyto zmiňované vitamíny působí jako silné antioxidanty," doplňuje Tomanová.Varuje ovšem před pojídáním ještě kyselých jahod. Hrozí totiž, že spořádání takto nedozrálých plodů může u strávníka spustit nežádoucí, jakoby alergickou reakci - kopřivku.
 


"Další velmi důležitou složkou jahod je kyselina ellagová, která působí preventivně proti různým druhům rakoviny. Pozitivních a ochranných účinků jahod lze dosáhnout již při konzumaci tří porcí (přibližně 20 plodů) v jednom dni," radí nutriční specialistka.

pez TN.cz