Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Udeřila vedra

Jak přežít tropická vedra? Známe osvědčené tipy i babské rady

Kvůli vysokým teplotám víc pijeme, ale také se víc potíme. Zatímco běžně kůží vyloučíme přibližně půl litru vody denně, teď je to až o deset více. Úplně omezit pocení nemůžeme, je ale možné ho alespoň částečně zmírnit.

Pot je z devadesáti devíti procent voda. Zbytek tvoří dalších 250 látek jako sůl, draslík nebo močovina. Tělo díky němu přirozeně reguluje teplotu. Ne vždy se nám ale mokré čelo nebo propocená košile na zádech líbí. Pocení ale můžeme zmírnit, mnohdy stačí se jen zamyslet nad tím, co jíme a pijeme.

 

Jak vyzrát na tropická vedra a pocení?

 

Důležité je nejíst moc kořeněná jídla nebo ta, která rozšiřují cévy a zvyšují prokrvení kůže. To samé platí u nápojů jako je třeba alkohol, káva nebo čaj.

 

Tabu by měly být i sladkosti a tučné pokrmy. Naopak jíst bychom měli rýži, čerstvé fíky a tam, kam to jde, přidat citrony nebo alespoň šťávu z nich.

 

 

Proti extrémnímu pocení pomáhá také šalvějový čaj a ten si můžete doma jednoduše připravit. Do hrnce dáte jednu až dvě lžičky šalvěje, pokud možno sušené, a tu přelejete čtvrt litrem studené vody. Přivedete k varu, necháte 15 minut louhovat, scedíte a můžete pít.

 

Pomůže také koupel a do ní bychom mohli použít například odvar z listů ořešáku, vrbové nebo dubové kůry.

 
 

 

Na pocení nohou podle našich babiček zabírá každodenní, pravidelná procházka ranní rosou nebo také stříbrné předměty či mince vložené do bot. Do týdne by se měl problém zmírnit nebo dokonce úplně odeznít.

 

S nadměrným pocením ale pomáhají i lékaři, ti nabízejí hned několik metod, jednou z nich je například aplikace botulotoxinu.

 

Optimálním řešením pro menší místnosti je mobilní klimatizace. Podívejte se, jakou nabízíme na YOOPY.cz

 

TN.cz