Je možné uchránit se před rakovinou? Češi objevují komplexní screening

V GHC Praha provádějí komplexní screening na jednom místě jako jediní u nás.

Čeho se Češi nejvíce bojí? Podle zkušeností lékařů je to hlavně strach z rakoviny a ze stárnutí. Jak ale bojovat s nástrahami rychlého životního tempa? Jednou z možných odpovědí je včasné odhalení nemocí. To si uvědomuje už spousta Čechů, kteří v poslední době objevují výhody komplexního screeningu. Ten totiž dokáže odhalit řadu onemocnění ještě v jejich počátcích, ale zároveň určí i pravděpodobnost výskytu chorob v budoucnosti.

„Komplexní screening je schopen odhalit dispozice například pro nádorová onemocnění, aterosklerózu, mozkové příhody nebo infarkty. Laicky řečeno dokáže odpovědět na otázku, proč někteří lidé pijí pravidelně alkohol, kouří větší množství cigaret, a přesto se dožijí vysokého věku, zato jiní takovou zdravotní dispozici nemají,“ vysvětlil docent Lubomír Novák, vedoucí interního oddělení Kliniky GHC Praha.

 


Vyšetření je soubor diagnostických a vyšetřovacích postupů sestavený na základě nových poznatků moderní medicíny a zaměřuje se zejména na včasné podchycení kardiovaskulárních, onkologických, ale také civilizačních onemocnění.
 

„Vyšetření je vhodné opakovat minimálně jednou za tři roky. Velkou výhodou je úspora času, všechny úkony jsou totiž realizovány v průběhu jednoho dne. V řádu několika dnů, ve výjimečných případech do tří týdnů, je provedeno vyhodnocení a pacient je obeznámen s detailním popisem jeho zdravotního stavu, příčin a důsledků životního stylu a především s velmi detailním rozpisem prevence a léčby,“ popsal vyšetření docent Novák.
 

Komplexní screening je vhodný podle odborníků pro každého člověka zhruba nad 33 let. Větší důraz by pak měl být kladen na velmi zaměstnané, přetížené a stresované lidi, kteří se špatně vyrovnávají se stresovými situacemi nebo nemají pravidelnou fyzickou zátěž.
 

„V souladu s genetickými dispozicemi je doporučena cílená prevence – vhodná úprava životního stylu a léčebná opatření nastavená individuálně pro každého jedince jsou díky tomu mnohem účinnější. Cílem je zamezit či podstatně oddálit propuknutí choroby nebo zachytit počátek těchto závažných chorob včas, kdy jsou snáze léčitelné. Tento způsob individualizované prevence a léčby je základem personalizace medicíny v budoucnosti,“ doplnil docent Lubomír Novák.

 

Jak probíhá komplexní screening
 

Jedním z míst, které lidem nabízejí komplexní screening, je Klinika GHC Praha. Zde vás vyšetří za jediný den na jednom místě. „Podstatnou předností je fakt, že všechna vyšetření se provádějí v rámci Kliniky GHC Praha, kdy klient přechází z jednoho vyšetření na druhé, aniž by opustil budovu kliniky. Klient je na dobu trvání Komplexního screeningu ubytován na pokoji, kde je pro něj po základních laboratorních testech připravena snídaně a v druhé polovině screeningu pak také oběd,“ dodal docent Lubomír Novák.

 


 

Přečtěte si také:

Zhubněte a snížíte riziko rakoviny

Novinky v léčbě rakoviny: Speciální lék se už testuje v Praze

Kuřáci, pozor: hrozí vám rakovina močového měchýře!

 

Screeningu předchází pohovor s lékařem, během kterého získá podrobné informace o zdravotním stavu klienta. Dále provede důkladnou tělesnou prohlídku. Kromě zaměření na aktuální potíže se soustřeďuje na detailní rozbor předchozích onemocnění a situací, které je mohly ovlivnit. Dominantní je diagnostika nemocí vnitřních orgánů. Součástí samotného vyšetření jsou například dermatologická vyšetření, vyšetření kardiovaskulárního aparátu, cévního systému, zraku, stomatologická prohlídka, laboratorní vyšetření, denzitometrie nebo nutriční poradenství.
 

Komplexní screening je vhodné doplnit o GenScan. To je genetické vyšetření, které odhaluje genetické dispozice k různým chorobám. Na základě speciální analýzy DNA je možné stanovit náchylnost k více než dvaceti často se vyskytujícím nemocem a fyziologickým schopnostem organismu.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz