Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Hledání nemovitostí

Jmění za jedno dopoledne! Pan Drahoňovský objevil hektarový pozemek v Českém ráji

Reportáže a články o zapomenutých pozemcích nejen obrovský divácký a čtenářský zájem, ale začala i měnit životy mnoha lidí. A rozhodně k lepšímu. Podle našeho návodu našlo několik lidí své pozemky, o kterých dosud neměli ani tušení. A jedním z těch, co měli takové štěstí, je i pan Drahoňovský z Turnova.

Pan Drahoňovský z Turnova si svůj pozemek našel tady v Hnanicích na Hruboskalsku. Stal se tu čerstvým majitelem téměř hektarového pozemku. On jím vlastně byl, jen to nevěděl. S naším štábem si jel louku, kterou vlastní, prohlédnout úplně poprvé a měl velikou radost.
 

"Je to hezký pozemek. Je tady výhled na Trosky a pod Hrubou Skálu. Je to Český ráj," směje se pan Drahoňovský.
Stejně jako stovky dalších lidí začal hledat pozemky díky reportáži TV Nova a aplikaci na TN.cz (více ZDE). Pan Drahoňovský tušil, že jeho dědeček na jakési louce hospodařil. "Děda o tom mluvil, že tam jezdili s bulíkem na seno, že ho vozili odtamtud. Já jsem věděl že to tam někde je," vypráví Jindřich Drahoňovský.
 

A také věděl, že pozemky kdysi scelila jednotná zemědělská družstva. "Zaběhnul jsem na katastrální úřad. No a tam už to šlo. Tam mi našli nabývací tituly a vypsali mi číslo trhový smlouvy," popsal pan Drahoňovský.
 


Z katastrálního úřadu pak stačilo zajít sem do budovy Státního okresního archivu v Semilech. Tam objevili příslušnou smlouvu. "V té smlouvě rodiče mého dědy, čili praděda prababičkou přenechávali, prodávali tento pozemek svému jednomu ze synů Josefovi. A tenkrát ta cena byla 10000 korun," prozradil.
 


Vše bylo podle pana Drahoňovského hotové za jedno dopoledne. Co s pozemkem udělá, zatím pan Drahoňovský neví. V každém případě má radost. Nejenže je o něco bohatší, ale cítí i povinnost se z piety vůči svým předkům o znovuobjevený pozemek postarat. "Byla by škoda, aby to dostal někdo cizí," uzavírá.

hmr / Ivan Berka tn.cz / TV Nova