Cestovky cílí na pejskaře

Kam s domácím mazlíčkem, když jedete na dovolenou

Sezóna letních dovolených je tu. Co ale s vaším čtyřnohým miláčkem? Kam s ním nejlépe zamířit, jak zvládnout cestu, nebo komu ho svěřit, když ho nemůžete vzít s sebou? Najděte nejrozumnější řešení včas a vyhněte se zbytečným komplikacím.

Nechcete nechat svého čtyřnohého mazlíčka samotného, a tak na dovolenou raději ani nejezdíte? To vůbec není nutné. I když nemáte nikoho, kdo by vám ho během dovolené pohlídat, existuje spousta řešení. Stačí jen vybrat to, které bude vám – i vašemu mazlíčkovi – nejvíce vyhovovat.

 

Na dovolenou i s pejskem


Trávit dovolenou i se svým čtyřnohým parťákem je stále populárnější. Jenže co když nemáte vlastní chatu, na které by se mohl svobodně vybít? Na zvířecí návštěvníky myslí stále více rekreačních zařízení. Nemusíte se bát, že kvůli čtyřnohému členovi rodiny neseženete chatu, ale dokonce i penzion nebo luxusní hotel. Při hledání rekreačního zařízení sledujte nejen počet hvězdiček a kvalitu místní restaurace, ale zejména poznámku o tom, zda vás v zařízení ubytují i s vaším mazlíčkem. Na internetu naleznete i speciální vyhledávače, které vám pomohou takto "pet-friendly" ubytovací zařízení nejsnáze vyhledat. Podívejte se například na orea.cz/cz/pet-friendly-hotely, dovolena-se-psem.cz, na pobyty v České republice se zaměřuje web dovolenasepsem.unas.cz, k moři vás i vašeho mazlíčka doveze dogstravel.xf.cz. Šanci máte i se vzrostlejším psem nebo s vícero pejsky.

 

V popisu sledujte, zda s vámi bude moct vaše zvířátko bydlet na pokoji, jestli může do hotelové restaurace, i jak se provozovatel bude tvářit na vašeho psa větší rasy. Také sledujte výši poplatku za pobyt psa nebo kočičky. "Na dovolenou mu nezapomeňte přibalit potvrzení od veterináře (ne starší 3 dnů), že je váš mazlíček zdravý, a také platný očkovací průkaz (na vzteklinu a psinku)," radí cestovní kancelář Atis (atis.cz), která se specializuje mimo jiné právě na dovolené s pejskem.


"Neubytovávejte svá zvířátka potají – vždy je nahlaste ubytovacímu zařízení - někde se platí poplatek, někde ne," upozorňuje Martina Pupcsiková z webu dovolena-se-psem.cz. "To platí i o kočce, tam navíc raději označte i dveře pro uklízečky, aby u vás neuklízely a kočička jim neutekla na chodbu nebo ven ve vaší nepřítomnosti."
 

Psí dovolené – zážitek pro páníčka i mazlíčka


Můžete ke své dovolené ale přistoupit i trochu jinak. Nehledat dovolenou pro sebe, na které budou tolerovat i vašeho psa, ale naopak vybírat aktivní prázdniny pro pejska, které si užijete i vy. Můžete s ním jet například na výcvikový tábor, kde vám pomohou zkrotit i neposlušného pejska. " Výcvikové víkendy a výcvikové tábory slouží ke zlepšení, popř. nápravě vztahů mezi člověkem a jeho psem, k získání jistoty majitele v manipulaci a dokonalému zvládnutí psa v běžném životě a jsou velmi oblíbené a přínosné jak pro psa, tak i pro jeho pána," vysvětluje Ivo Eichler, který provozuje jednu z prvních výcvikových škol psů v ČR (ivoeichler.cz).


Vybírat můžete z široké nabídky pobytů. Jste pejskař začátečník? Máte malé štěně, které ještě nic neumí? Nebo je váš mazlík nenapravitelný lovec? Přijdete si na své s pejsky jakékoli povahy. Na internetu najdete tipy na tábory se štěňátky, víkendy pro naprosté začátečníky i aktivní a zážitkové pobyty. Pokud máte doma čtyřnohého divocha, zkrotí ho na protiútěkovém a antilovícím speciálním pobytu. Takový pobyt najdete například v nabídce cestovní agentury Dogs travel. "Naučíte se rozpoznat a pojmenovat příčiny problematického chování vašeho psa. Naučíte se proč je kořist pro vašeho psa tak atraktivní, jak pracovat s impulsy a vzruchy, jak psa spolehlivě zastavit a přivolat. A také jak být pro svého psa smečkou, od které se nechce vzdálit. To všechno bez násilí a přirozeným psím jazykem," zve pejskaře na svém webu dogstravel.xf.cz.

 

 

Pokud chcete spíše relaxovat, vezměte svého pejska třeba k moři. Průkopníkem ve zřizování pláží pro psy je Itálie, a to zejména v oblasti severního Jadranu. Psí pláže jsou viditelně označeny cedulí s několikajazyčným upozorněním, že se jedná o pláž pro psy a obrázkem psa. Mezi největší a nejkrásnější z nich patří psí pláž v Bibione v části Lido dei Pini. Pejskaři mohou zamířit i do Chorvatska, přivítá je například psí pláž u letoviska Umag. Pokud nechcete pejska trápit tropickými teplotami, vyrazte s ním do hor. Širokou nabídku pet-friendly hotelů najdete zejména v Itálii, Francii a Rakousku.

 

Pro cestování po zemích Evropské unie není žádných zvláštních překážek - stačí tzv. pas pro malá zvířata, který majitelé psů musí mít při sobě. Vystavují ho schválení soukromí veterinární lékaři. "Podmínkou vydání pasu je označení zvířete - musí být tetováno (čitelně), nejlepší způsob je očipování pejska elektronickým čipem, což provádí soukromí veterinární lékaři. Dále zvíře musí být vakcinováno proti vzteklině v souladu s naším veterinárním zákonem, tudíž i s legislativou Evropské unie; to znamená, že první očkování musí proběhnout po třetím měsíci stáří," informuje Státní veterinární správa ČR.


Pozor při cestování


Kamenem úrazů může být zejména cesta do dovolenkové destinace. "Při cestování autem nezapomínejte dávat vodu svému zvířecímu příteli, dopřát mu dostatečný prostor, aby se mohl postavit a otočit, přepravovat ho bezpečně, nejlépe odděleného mříží, v zavazadlovém prostoru, nebo minimálně s bezpečnostními psími pásy," radí Martina Pupcsiková . "Také je třeba zajistit mu přísun čerstvého vzduchu a nevystavovat ho slunečnímu záření, protože pejsci jsou velmi citliví na přehřátí. Určitě mu udělá dobře i zastávka a procházka. Další rady na cestu naleznete na jejím webu dovolena-se-psem.cz.

 


Pokud se na dovolenou chystáte letecky, musíte se informovat o podmínkách přepravy zvířat leteckými společnostmi. Každá letecká společnost má totiž jiné přepravní podmínky a ty musíte předem přesně zjistit. Živá zvířata mohou být přepravována pouze do zemí, jejichž předpisy to povolují. Takové země vyžadují vícejazyčné veterinární osvědčení potvrzené veterinářem, které musí být vyřízené maximálně 3 dny před odletem. Na webu Státní veterinární správy (svscr.cz) se můžete předem podrobně informovat o potřebných vyšetřeních a očkováních pro Evropskou Unii a ostatní země.


Letecká přeprava zvířat probíhá ve speciální přepravce s pevným nepropustným dnem. Abyste mohli využít přepravu zvířat letadlem, musíte mít pevnou rezervaci letenky pro přepravu zvířete. „Některé letecké společnosti umožňují navíc i přepravu zvířat na palubě letadla. Pokud byste chtěli takto přepravit zvíře, musíte se ujistit, že na palubě bude pouze jedno malé zvíře. Přepravka je po dobu letu umístěna pod sedadlem cestujícího a její maximální povolená váha je 8 kg,“ říká Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.

 


Cena za přepravu zvířat je velice flexibilní, závisí totiž na dopravci, destinaci, vzdálenosti, hmotnosti zvířete a dalších faktorech. „Například letecká společnost Lufthansa si v rámci Evropy účtuje za přepravu psa nebo kočky v kabině do hmotnosti 8kg částku 50 EUR, cena přepravy u větších zvířat v zavazadlovém prostoru pak u hmotnosti do 22 kg vyjde až na 200 EUR,“ říká Josef Trejbal.


Cestovat na palubě letadla s vámi může váš miláček, i když letíte se společností ČSA. V kabině však může cestovat pouze menší pes, kočka, králík nebo činčila. "Zvíře musí být umístěno ve speciální schráně, maximálního rozměru 48 x 32 x 29 cm, maximální váhy i se zvířetem 8 kg," upozorňuje své klienty. Větší pejsek musí cestovat v nákladovém prostoru.


ČTĚTE TAKÉ:

PORADNA: Dovolená na vlastní pěst nebo s CK. Co se vám vyplatí?
Dovolená u moře za méně než 10 tisíc: Víme, kde ji koupíte


Hotel pro mazlíčky


Co když chcete cestovat bez svého domácího mazlíčka, ale nemáte příbuzné či známé, kteří by se o něj v době vaší nepřítomnosti dokázali postarat? Pošlete ho na prázdniny do psího hotelu. Jejich seznam naleznete například na webu hafici.cz. Psy je možné ubytovat již od jednoho dne, na dobu jednoho týdne či týdnů, kdy jste na dovolené, až po dlouhodobé pobyty trvající několik měsíců. Běžnou součástí ubytování v hotelu je krmení a venčení několikrát denně. Můžete svému miláčkovi ale dopřát i více. "V nabídce našeho hotelu je možno pobyt zpestřit základním výcvikem poslušnosti, nápravou určitých zlozvyků, či kondičním běháním," láká pražský hotel pro psy Conica (skolapropsy.cz). V Brně můžete svého pejska nebo kočku svěřit do péče veterinární kliniky Axa (axa-vetklinika.cz). Kočičku zde ubytujete za 100 Kč za 1 den, pejska za 205 Kč na den.


Pokud svému pejskovi chcete dopřát luxus, můžete ho poslat například do psí školky společnosti For Dogs, nově otevřené v Praze 4 – Písnici (skolkapropejska.cz). Má se tam na co těšit: "Když pejsek potřebuje svůj klid, je pro něj k dispozici vlastní pokojíček s pelíškem, mističkami, hračkami a pro televizní maniaky možnost celodenního sledování Animal Planet a National Geographic. Během dne je otevřen vchod na zahradu o rozloze 394 m2, kde pejsci mají volný výběh. Pro parní letní dny je v prostorách zahrady pergola, kde se hafani mohou kdykoliv schovat před sluníčkem. Také je k dispozici bazének (samozřejmě pod dozorem), kde v horkých letních dnech psi řádí a další atrakce k celodenní zábavě. A aby pejsci ve školce našli co největší vyžití, vydávají se na procházky do psích parků." Školka pro pejska má také salón, kde mu můžete dopřát relaxující koupel ve vonných solích, nebo aromaterapii. V salónu je možné nechat vašeho čtyřnohého miláčka nabarvit, v nabídce je i bělení srsti, odcuckatění, ale i lakování drápků psích slečen. Váš pejsek se během vaší dovolené může mít stejně dobře, jako vy.

/trm