Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ovoce zblízka

Kiwi pod drobnohledem: Zelený zázrak nebo kupa éček?

Kiwi
Zdroj: Thinkstockphotos

Kiwi je ovoce, které nemá rád každý. Pokud si ho totiž koupíte nezralé, je pořádně kyselé. Nicméně je taky pořádně zdravé a byla by chyba opomenout ho.

"Kiwi se může pochlubit velkou spoustou vitamínů, stopových prvků a vlákniny. Jedno kiwi navíc zcela pokryje doporučenou denní dávku vitamínu C," vypočítává nutriční terapeutka Gabriela Tomanová.


"Céčko" příznivě působí na imunitní systém, s hořčíkem podporuje tělní oběh a tím zpevňuje stěny tepen a kapilár. Vitamín C krom toho pomáhá zlepšit náladu a lépe zvládat stresové situace."V tomto ovoci je značné množství mědi a v kombinaci s kyselinou askorbovou podporuje vstřebávání železa ve střevech. Díky vyššímu množství draslíku a nižším hodnotám sodíku přispívá kiwi k prevenci vysokého krevního tlaku," popisuje experta na zdravou výživu.


Pokud se do kiwi zakousnete pravidelně, zastavíte krvácení dásní a posílíte zuby, takže je neohrozí parodontóza. Málo se ovšem ví, že kiwi má i protirevmatické účinky a tři plody denně dokáží klouby spolehlivě ochránit.


Kiwi neobsahuje skoro žádné kalorie a je proto vhodné při hubnutí. Pomáhá také odbourávat cholesterol, pomáhá udržovat zrak ostrý.


"Kiwi jako takové tedy můžeme doporučit všem věkovým kategoriím i aktivním sportovcům, protože dle studie na pekingské univerzitě byla prokázána vyšší výkonost oproti druhé sledované skupině, která jej ve svém jídelníčku neměla," uzavírá Tomanová.

pez TN.cz