Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

všude šidí stejně

Kupujete ojeté auto z Německa? Třetina jich má stočený tachometr!

Stočené tachometry jsou běžné i v Německu - ilustrační foto

Mnoho Čechů si v posledních letech kupuje ojetá auta z Německa kvůli větší kvalitě. Ale většinou netuší, že celá třetina jich má stočený tachometr.

Zhruba 30 procent ojetých osobních aut v Německu má stočený tachometr. Celková škoda způsobená běžným motoristům při pořízení ojetého auta se tak ročně odhaduje na šest miliard eur (téměř 164 miliardy korun). Uvedl to německý autoklub ADAC. Německo je přitom největším zdrojem ojetin dovážených do Česka.

 

"Lidé se domnívají, že stáčení tachometrů je ryze českým fenoménem a dovážejí si neprověřená ojetá vozidla z Německa. Navíc si často neprověří nejen historii, ale ani původ vozidla a spoléhají na tvrzení dovozce. V ČR jsou pak často legalizovaná odcizená a předělaná vozidla z celé Evropy," uvedl Martin Pajer ze společnosti Cebia, která se zabývá zkoumáním původu vozidel.

Stáčení tachometrů je v Německu trestným činem. "Přesto se ukazuje, že je i v Německu velkým problémem a samotné legislativní opatření ho nevyřeší. V praxi je totiž velmi obtížné stočení dokázat konkrétní osobě, obzvlášť pokud chybí servisní záznamy k vozidlu nebo jsou rovněž zfalšovány," dodal Pajer. V Česku za změnu počtu ujetých kilometrů ve vozidle trestněprávní postih nehrozí.

 

V Česku mají podle údajů Cebie stočený tachometr asi dvě pětiny aut. Roční dovoz loni přesáhl 120.000 ujetých vozů.

 

Info

Srovnejte si nabídky povinného ručení. Ušetřit můžete až tisíce korun ročně.

Přepočítat

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

tn.cz / ČTK / hru