kalkulačka Kalkulačka oddlužení

Jana přišla o majetek. Vyhlásila osobní bankrot. Můžete ho mít i vy?

Kalkulačka
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Stále víc dlužníků v České republice využívá osobní bankrot. Sepsání vlastních dluhů jim umožňuje dostat se z dluhové pasti. Věk nerozhoduje, jsou mezi nimi jak mladí lidé, tak důchodci.

Říkejme jí třeba paní Jana. Do finančních problémů se dostala jako mnohé jiné ženy kvůli svému příteli. Její výplata se rozkutálela po pár dnech za alkohol a cigarety. "Moc nepracoval, začala jsem ho živit, otěhotněla jsem a chtěla jsem živit rodinu," uvádí Jana.

 

Ani narození dítěte nic nezměnilo. Paní Jana si dál půjčovala, dluhy rostly, až přišla o byt. Teprve potom vztah ukončila. "Snaha poctivých lidí udržet dejme tomu rodinu nebo fungující vztah vede k tomu, že v konečném důsledku se tito musejí obrátit na institut oddlužení," říká finanční poradce David Vozák.

 

"Mně nechávají životní minimum na syna a na mě. Bude to trvat do dubna 2019," říká paní Jana.

 

Podle odborníků se může do dluhové pasti dostat téměř každý z nás. Stačí třeba nenadálá ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc nebo odchod do důchodu. Výjimkou nejsou ani případy dobře situovaných lidí. "Nedá se říci, že by oddlužení nebo osobní bankrot, jak se říká laicky, bylo výsadou pouze sociálně slabých vrstev," uvádí Vozák.

 

Všichni, kteří jsou v tíživé finanční situaci, by měli zítra ráno sledovat Snídani s Novou. V ní se budeme tomuto tématu podrobněji věnovat.

 

Dlužníkům pomáhá i Finanční rádce. Splňujete podmínky oddlužení? Spočítejte si to v kalkulačce.

Související témata:
TN.cz