Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

anketa verdikt soudu

Prohra maminek: Domácí porody dopadly v jejich neprospěch

Trojčata
Zdroj: isifa.com

Evropský soud pro lidská práva dnes rozhodl, že v případu dvou Češek, které se na soud obrátily kvůli domácím porodům, nebyla porušena jejich práva.

Soud dospěl k závěru, že v tomto případě nedošlo k porušení článku 8 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, který se týká práva na respektování soukromého a rodinného života.

 

Ženy si stěžovaly na to, že české právo neumožňuje při domácích porodech zdravotní péči zajišťovanou porodními asistentkami.

 

"Soud vzal v úvahu zejména skutečnost, že na evropské úrovni neexistuje žádná shoda ohledně povolení či zákazu domácích porodů, a že tato otázka rovněž zahrnuje problematiku přidělování finančních zdrojů, například pro zajištění odpovídajícího systému rychlé zdravotnické pomoci při domácích porodech," uvedl soud ve svém prohlášení. "Stěžovatelky navíc ze skutečnosti, že jim mohla být poskytnuta pomoc ze strany lékařského personálu pouze při porodu ve zdravotnickém zařízení, nenesly nepřiměřené břemeno," dodal.

 


Nový zákon o zdravotních službách, platný od začátku dubna 2012, hrozí porodním asistentkám vysokými pokutami, pokud budou pracovat bez potřebných povolení.

 

Anketa

Co si myslíte o domácích porodech?

Hlasovalo 1400 lidí.

 

"Požadujeme, aby soud prohlásil, že jsou porušována práva žen v ČR tím, že je jim odpírána asistence u porodu mimo porodnici, zejména u porodu v domácím prostředí," upřesnil loni právník obou Češek, které chtěly rodit doma s porodní asistentkou a které se v letech 2011 a 2012 obrátily na soud.

tn.cz / ČTK