Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.8. 2013 14:41
KOLIK CO STOJÍ?

Máte doma školáky? Čekají vás tisícové výdaje za jejich vybavení! VELKÝ PŘEHLED

Školák v první třídě
Zdroj: isifa.com

Aktovky, penály, pomůcky na výtvarnou výchovu i převlečení na tělocvik patří k nezbytnému základu, za který maminky mnohdy zaplatí tisíce. Když k tomu připočteme ještě výdaje za obědy, družinu, školní kroužky nebo výlety, čeká rodiče doslova průvan v peněžence!

Začátek školního roku se nezadržitelně blíží, a proto už teď zaplavují papírnictví maminky, které shánějí pro své děti veškeré potřebné vybavení. Finanční obnos, který si musí připravit, se pohybuje v řádech tisíců korun.

 

Nejdražší položkou na seznamu je vždy aktovka, její cena se průměrně pohybuje kolem 1 200 korun. Pokud ovšem děti vyžadují batohy s oblíbenými filmovými postavičkami a rodiče k tomu kladou důraz na odlehčení aktovky a vyztužení zad, může vyjít školní taška i na dvojnásobek.

 

 

Děti se neobejdou ani bez penálu vybaveného psacími potřebami. U nich vždy záleží na tom, zda školákovi stačí klasické pastelky a tužky, nebo kvůli snadnějšímu držení rodiče vyberou ty, které mají trojhranný tvar. Většinou ovšem platí, že vybavit penál přijde rodiče zhruba na 250 korun. Za sešity, písanky, desky na písmenka i číslice pak zaplatí maminky kolem 500 korun.

 

K dražším položkám na seznamu vždy patří ještě vybavení pro sportovní a výtvarné aktivity. U cvičebního úboru, obuvi do tělocvičny i na ven, je vždy otázkou, zda rodiče nakoupí v běžném obchodě nebo preferují značkové zboží. Průměrná výbava na tělocvik se pohybuje kolem 1 000 korun. V některých školách však mají i specifické požadavky a rodiče tak do výbavy nakupují například brusle. Pro tento případ je třeba si připravit další peníze navíc. 

Výtvarný kufřík s vybavením v podobě vodovek, pastelů, voskovek, temper nebo štětců a palet, vyjde rodiče zhruba na 450 korun.

 

Maminky by neměly zapomínat ani na přezůvky, jejichž cena se pohybuje kolem 350 korun. Vedle samotných pomůcek je potřeba si uvědomit, že výdaje se rozrostou ještě o příspěvky škole na vybavení tříd, které se pohybují kolem 400 korun.
Nevyhnutelnými výdaji jsou pak i kulturní akce, školy v přírodě, družina, kroužky, ale také obědy. Samotné vybavení tedy rodiče přijde na částku kolem 4 tisíc korun. Za rok ale za školáky utratí až 20 tisíc.


ČTĚTE TAKÉ:

Jak se změní výuka školáků od září? Podívejte se!

TN.cz