Rady a tipy, jak se chránit

Na počítače útočí vir, který z nás chce vymámit peníze. Nenaleťte také!

Vir: Zablokování PC PČR
Zdroj: Eset.cz

Na naše počítače útočí vir, který nám uzamkne počítač. Abyste ho mohli znovu používat, měli byste zaplatit tři tisíce korun do 48 hodin. Ačkoliv má hlášení v hlavičce logo policie, ta s tím nemá nic společného. Proto žádné peníze rozhodně neplaťte.

"Váš počítač je zablokován!" Toto hlášení se v poslední době čím dál více objevuje na obrazovkách počítačů. V záhlaví zprávy je sice znak české policie a i to, že tuto "blokaci" provedl Ústav počítačové trestné činnosti české policie, ale jedná se pouze o klam. Ve skutečnosti jde o virus, který má z lidí vylákat peníze.
 

Požaduje totiž zaplacení 3000 korun. "Chcete-li odblokovat počítač a uniknout před trestní odpovědností, musíte zaplatit pokutu ve výši 3000 CZK," píše se v hlášení. Pod tím je políčko pro zaplacení a čas, který odpočítává lhůtu 48 hodin, během kterých musíte tuto částku zaplatit.
 

ROZHODNĚ ALE NIC NEPLAŤTE, je to totiž počítačový vir. Respektive je to tzv. malware. Malware je souhrnné označení zahrnují počítačové viry, trojské koně, spyware a adware. Budete muset vyhledat nejspíše odborníka, restart počítače vám totiž nepomůže. K vašim datům se totiž dostanete jen přes nouzový režim.
 

Pokud budete "policejní" hlášení zkoumat podrobně, jistě vám neunikne pozornosti, že je vše psané hodně krkolomnou češtinou. Navíc není přesně specifikováno, proč máte počítač zablokovaný. Mohli jste se totiž provinit hned sedmi možnostmi a u každé je přesně stanoveno, jaká pokuta vám hrozí, či a jak dlouho půjdete do vězení.
 

Tento vir rozhodně v Česku není ničím novým, v různých verzích se už objevil v minulosti. Na různé verze tohoto viru se podívejte v následující galerii.
 

GALERIE: Vir - blokování počítače policií

1
/
3
Zdroj: www.viry.cz
Vir: Zablokování PC policií - 2

 

"Pokud by se vám tento text na monitoru objevil, v žádném případě nic neplaťte a pokuste se obnovit nastavení počítače přes nouzový režim či kontaktujte IT specialisty," doporučují kriminalisté.
 


Česko ale není jedinou zemí, kde úplně stejný počítačový vir útočí. Úplně stejná hláška se objevila na počítačích Slováků. Více se o tom dočtete na portálu TVnoviny.sk. "Policejní" vir ale útočil i například ve Velké Británii.
 

GALERIE: Zablokování PC policií v zahraničí

1
/
3
Zdroj: Policie SR
Vir: Zablokování počítače policií - 2

 

Co vše udělat pro to, aby byl váš počítač a data maximálně zabezpečená?
 

V počítači nesmí chybět alespoň základní bezpečnostní software, tj. antivir a tzv. firewall, který staví mezí počítač a internet pomyslnou zeď. Tu musejí útočníci nejdříve zdolat, aby se dostali do útrob vašeho počítače.

NEJLEPŠÍ VTIPY NA TÉMA POČÍTAČE SI PŘEČTĚTE ZDE!
 

Můžete vybírat z mnoha programů různých výrobců. Některé jsou zcela zdarma, například avast! Free Antivirus. Lepší výsledky ale poskytují placené aplikace výrobců F-Secure, Symantec, Kaspersky Lab, AVG, atd.
 

1. Aktualizujte programy
 

Nespoléhejte se pouze na automatické skeny antivirových programů a na samočinné aktualizace. Zkontrolujte čas od času, že vše probíhá jak má, případně spusťte vyhledávání virů a dalších škodlivých programů manuálně včetně záplatování.
 


Prověřte, zda máte aktuální verze používaných programů, zda jsou nainstalovány nejnovější bezpečnostní záplaty.
 

To se týká hlavně operačních systémů a webových prohlížečů. Stranou ale nejsou ani tabulkové a textové procesory. Například bezpečnostní záplaty pro takový Microsoft Word a Excel se na internetu objevují neustále...
 

2. Neotevírejte podezřelé emaily
 

Procházíte každý den schránku s elektronickou poštou s nadějí, že v ní naleznete něco "užitečného"? Pak dejte dobrý pozor na to, co ve skutečnosti otevíráte.
 

Ne všechny emaily, byť budí zdání, že je odeslal váš známý, nebo banka, musely být odeslány z důvěryhodných zdrojů. Odesílatele lze snadno zfalšovat.
 

Můžete pak naletět buď na tzv. phishing (útočník vás může nalákat na podvržené webové stránky, které jako by z oka vypadly těm skutečným, které používá například vaše banka), případně si můžete zavirovat počítač otevřením závadné přílohy v emailu.
 


Tím zpřístupníte útočníkovi cestu k datům ve vašem počítači. Ten si s nimi pak může dělat, cokoliv si zamane.
 

3. Pozor na instalace nových programů
 

Stáhli jste si z internetového "podsvětí" film, případně software? Může být zavirovaný. Opět tak můžete vystavit počítač a vaše data útokům zločinců.
 

Obrana proti tomuto typu útoku je poměrně snadná - využívejte pouze legální multimédia a programy. Pokud se chcete vydat "jinou" cestou, pak po stažení pochybně stažených materiálů jejich obsah alespoň proskenujte aktualizovaným antivirovým programem.
 

4. Webové stránky mohou být napadeny
 

I regulérní webové stránky mohou být napadeny počítačovými viry. Stačí pak takový web načíst a počítač je okamžitě zavirován.
 


Jak se nejlépe bránit? Opět využívejte služeb antivirových programů a pravidelně aktualizujte jak operační systém, tak internetový prohlížeč. Významně tak snížíte možnost digitální nákazy.
 

5. Citlivá data ukládejte "mimo" internet
 

Na internetu není žádný počítač zcela v bezpečí. Vždycky se najdou cesty, jak se do toho, či onoho zařízení potajmu dostat.
Citlivá data (například čísla bankovních účtů, soukromé fotografie, atd.) proto vždy skladujte na externích discích, které nejsou připojeny k počítači tehdy, když pracujete s internetem.
Ještě lepší je pro tyto účely využívat počítač, který je napevno "odstřižen" od světové pavučiny.
 

Pokud dodržíte všechna tato doporučení, pak jste na nejlepší cestě k tomu, mít spolehlivě fungující přístroj, který je prostý virů. Když k tomu přidáte zdrženlivost v instalování nových neověřených programů, nejrůznějších typů video-kodeků, neotevírání podezřelých emailů a webových stránek, bezpečnost uložených dat v počítači jen zvýšíte.

tn.cz / hmr