změna zákona

Nemáte lékaře? Pojišťovny vám ho musí sehnat! Rady, jak na to

Lékařka a pacientka
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Přestěhovali jste se a beznadějně hledáte praktického lékaře? Kontaktujte svoji pojišťovnu. Ta vám musí zajistit praktika, gynekologa i zubaře v dojezdové vzdálenosti 35 minut od místa bydliště. Pokud se ho totiž budete snažit najít sami, můžete narazit stejně jako pan Radek. Ten hledal praktického lékaře skoro pět let!

Od 1. ledna se změnily takzvané dojezdové doby, tedy doby, za jakou by se lidé měli dostat k lékaři. K praktickému lékaři byste se měli dostat autem nebo hromadným dopravním prostředkem do 35 minut. Za stejnou dobu byste se měli dostat i k dětskému lékaři, gynekologovi, zubaři nebo do lékárny.


S tím, že najít praktického lékaře není tak snadné, má zkušenost i devětatřicetiletý pan Radek. Ten se do Prahy přistěhoval před šesti lety a rok poté se pustil do hledání praktického lékaře. "Snažil jsem se najít lékaře v místě bydliště, ale bylo to beznadějné. Volno měli jen na opačném konci Prahy. Nedokážu si představit, že bych třeba v horečce měl jet autem nebo metrem tak daleko," říká Radek.
 

Pokud by kontaktoval svou pojišťovnu, tak dlouho čekat nemusel. "Pokud by klienti VZP v jakémkoliv místě měli problém najít např. praktika či zubaře, který by jim poskytl péči, vždy se je snažíme umístit k lékaři, který je pro ně dostupný. Pokud by s tím měli naši klienti problémy, mohou se obrátit na kterékoliv pracoviště VZP a my uděláme vše pro to, abychom jejich problém vyřešili,“ slibuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Aby taky ne. Kdyby totiž pojišťovna povinnost zajistit dostupnou péči klientovi zanedbala, hrozila by jí pokuta až 10 milionů korun.

 

 

Najít praktického lékaře v místě bydliště se panu Radkovi poštěstilo až vloni v létě. "Jako nováček v Praze bych možnost, požádat pojišťovnu o pomoc s hledáním praktického lékaře určitě využil. Kdybych tedy věděl, že něco takového existuje," říká rodák z Moravy.
 

Od prvního ledna musí pojišťovny zajistit určitou dojezdovou dobu pro řadu ambulantních oborů. Podívejte, jak dlouho by vám to mělo trvat například na rentgen nebo alergologii.

 

Pokud se vám stane, že budeme muset být hospitalizováni, zákon pamatuje i na to. Na nejbližší chirurgii by vám to nemělo trvat více než hodinu.

 

 

Po Novém roce se změnily i čekací doby na plánované operace. Například u výměny kyčelního kloubu by se mělo čekat maximálně 52 týdnů místo současných 78 týdnů.

kos TN.cz