Změna od Nového roku

Neplatíte alimenty, přijdete o řidičák! Znáte novinky v exekucích?

Dítě
Zdroj: isifa.com

Neplatiči alimentů se od ledna musí bát. Začne platit novela občanského soudního řádu, jež umožňuje odebírání řidičského průkazu lidem dlužícím na výživném.

Případů, kdy rodič po rozvodu na své děti neplatí alimenty, každoročně přibývá. Spousta matek samoživitelek tak kvůli nim končí ve hmotné nouzi. Stát však svěřil do rukou exekutorů další z pák, jak se dostat k dlužným částkám.
 

Výjimku z tohoto pravidla by tvořili řidiči, kteří řidičský průkaz potřebují pro získávání peněz na živobytí, tedy pokud by to bylo pro dlužníka likvidační. Například v případě profesionálních šoférů - řidičů autobusů nebo taxikářů.

 

 

S možností odebrat neplatičům alimentů řidičské oprávnění nesouhlasí Ondřej Horázný, předseda Asociace Autoškol ČR. „Za naprosto zásadní považuji skutečnost, že právo řídit naprosto nesouvisí s dluhy na alimentech. Dlužník buďto finanční prostředky nebo majetek má, nebo nemá. Pokud majetek má a má jistě i auto, exekutor mu jej lehce zabaví a prodá. Pokud majetek nemá, dluhy se pozastavením řidičského oprávnění jaksi neuhradí,“ tvrdí JUDr. Horázný.

 

Problémem je i doba, po kterou vám může exekutor řidičák zabavit. „Co když bude mít dlužník osobní bankrot? Nebude pět let smět řídit? Posuzování nezbytné potřeby uspokojování základních potřeb a její hodnocení právě exekutorem, zřejmě bez možnosti odvolání je způsobilé k naprosto dokonalému vydírání, či korupci,“ podotýká Ondřej Horázný.


Zdá se, že exekutoři získají větší moc než soudy nebo správní orgány. „Budou totiž moci rozhodnout v podstatě o zákazu činnosti bez jakékoli souvislosti s deliktem v oblasti bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, bez možnosti odvolání a soudního přezkumu. Již jen zbývá doplnit do zákona jako drobnou absurditu povinnost zaznamenat v této souvislosti v registru řidičů alespoň 6 bodů,“ doplňuje předseda Asociace Autoškol ČR Horázný.

"Autoři tohoto ustanovení se inspirovali na Slovensku a právě proto se chceme v nejbližších dnech setkat se slovenskými kolegy, abychom vše probrali. Ale co nám zatím kolegové říkali, tak ten institut mají, využívají ho však výjimečně. Přistupují k tomu velice citlivě a opatrně a i takto bychom to chtěli řešit my,“ uvedla mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.
 


Novela občanského soudního řádu, která upravuje i exekuce přináší i další novinky. Na velký přehled změn, které začnou platit od začátku roku 2013 najdete na konci tohoto článku.
 

„Novelu jednoznačně vítám. Měla by výrazným způsobem modernizovat exekuční právo, protože exekuční právo je značně zastaralé. Občanský soudní řád platí bezmála 50 let a byl tvořen v éře, kdy bylo povinností každého pracovat, a účet jste mohli mít jenom u Československé státní spořitelny. Novela má exekuce podstatným způsobem zmodernizovat,“ prohlásil prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.
 

čer / hmr TN.cz