ROZHOVOR světový den páteře

Neurochirurg: Žádný strach, umíme lidem pomoci s bolestí páteře...

Dnešek je Světovým dnem páteře. Bolesti páteře se stávají stále častěji příčinou pracovních neschopností a působí i větší ekonomické škody. Jak na páteř vyzrát? Jak si ji neničit? Jak jí pomoci? Vyzpovídali jsme neurochirurga Romana Kučeru z Nemocnice na Homolce...

Potížím s páteří se alespoň čas od času nevyhne skoro nikdo z nás. Problém nastává ve chvíli, kdy se bolesti opakují nebo dokonce dlouhodobě přetrvávají. Je na místě operace? Nebo jiná léčba? Pokud máte problémy s páteří, rozhodně si nenechte ujít rozhovor TN.cz s neurochirurgem Romanem Kučerou:

Kolik lidí vůbec trpí bolestmi zad?
 

Statistika je taková, že 70 procent české populace má zkušenost s bolestmi zad. Ale jen u dvaceti procent lidí lze objektivně prokázat příčinu a důvod té bolesti.
 

A u toho zbytku?
 

Tam jsou to nejčastěji stresy. Psychika hraje opravdu velkou roli. Až u třetiny pacientů s diagnostikovanou depresí je jedním z prvních příznaků bolest zad.

Co nám způsobuje největší potíže se zády? Stání, sezení, špatné boty, špatná postel, taška přes rameno, sport?
 

Obecně vzato stání a sezení tělu nevadí. Je spíš důležité v jaké míře. Nejhorší je pro páteř jednostranná zátěž, což mohou být i ty tašky přes rameno. To je jako s jednostranným sportem. Jsou opravdu krásné sporty, ale pokud při nich budete jednostranně zatěžovat páteř, projeví se to. Důležitá věc jsou boty, obuv jako taková. Jde totiž o klenbu nožní - pokud bude ta klenba spadlá, tělo to bude odspodu vyrovnávat a postupně to k té páteři dříve nebo později dojde.
 

 

A ta špatná postel? Slyšel jsem, že se nemá spát na břiše, protože člověk má pak hlavu vytočenou do strany...
 

Je to pravda. Ale nejen kvůli té hlavě - i z jiného důvodu. Pokud spíte na břiše, nedýcháte do břicha a zrovna nácvik správného dýchání je pro bederní páteř strašně důležitý. Člověk si tedy páteř ničí jednak tím extrémním postavením, ale hlavně tím, že se nedokáže pořádně prodýchnout a svaly se strašně namáhají.
 

Co obezita? Je to také častá příčina?
 

Je a bohužel toho přibývá. Neříkám, že jsme tady na tom jako v USA, kde mají ten body mass index populace výš, ale zhoršuje se to. Jde o to,k že obezita nejčastěji znamená velké břicho. Jakmile má pacient velké břicho, jeho těžiště se posunuje dopředu třeba o deset dvacet centimetrů a člověk má tendenci to vyrovnávat. Tím se přetěžuje páteř. Hlavně v bederní oblasti. Pokud je pacient celkově mohutný, není to pro páteř takový problém, jako když má především velké břicho.
 

Jak se vyhnout bolestem zad? Na co si dát pozor? Jaká je prevence?
 

Žijeme v uspěchané době a jsme třeba často nuceni dlouho pracovat. To je v pořádku. Pracovat se musí. Ale aspoň dvakrát třikrát týdně by si člověk měl najít chvilku pro sebe a pro nějaký způsob relaxace - ať už to bude plavání, běh nebo třeba deset minut nácviku správného dýchání.
 

Jaký sport je nejvíce vhodný pro páteř? ? A jaký škodí? Je to třeba běh?
 

Já osobně za nejhorší považuju squash. To je nárazový a doskokový sport, skáče se na tvrdou podložku, trhají se achillovky a vyskakují ploténky. Běh nevadí. Tam to máte pod kontrolou, běžíte symetricky a zatěžujete jednotlivé svalové skupiny. Dostanete se do nějakého tempa a je tam nějaká pravidelnost. Podle mě jsou ideálními sporty pro páteř plavání, běh a třeba i to kolo. Tam je sice člověk ohnutý, ale zase se narovná a tělo zatěžuje symetricky, rovnoměrně.

A jaká je léčba bolestí zad?
 

Nejstandardnější léčba bolesti zad je vzít si prášek proti bolesti. V tom spektru pacientů s bolestí zad vyřeší devadesát procent problémů. Většina takových bolestí je totiž přechodná, z nějakého nárazového, akutního přetížení. Pokud ale bolest přetrvává, pacient by měl navštívit neurologa nebo rehabilitačního lékaře, který by měl posoudit, které svalové skupiny jsou oslabené, uvolněné, zkrácené a na kterých je potřeba pracovat. Jde často jen o to vyškolit toho pacienta. Jim často stačí pět šest návštěv u rehabilitačního lékaře, ty cviky se naučí a pokud je dělá, bolest se buď odstraní nebo sníží na snesitelnou úroveň.
 

Pokud nepomůže tohle, pak je na místě udělat vyšetření páteře přes CT nebo magnetickou rezonanci, kde se odhalí nějaká skrytá příčina nereagující na běžnou léčbu.

 

Kdy je čas na operaci? Jak poznám, že už jsou bolesti zad vážné?
 

Myšlenka na operaci je důležitá v okamžiku, kdy ta se ta bolest někam šíří. Nejčastěji to bývá do jedné nebo druhé nohy nebo ruky. A nemusí to být ani bolest, ale třeba jen mravenčení, které neustupuje a začíná být trvalé. V tu chvíli je třeba zbystřit a nějakým způsobem se tomu věnovat víc.
 

Pomůže operace? A není nebezpečná? Člověk si představí páteř...
 

Rizika samozřejmě jsou. Ale ty techniky se za posledních deset dvanáct let strašně zlepšily. Jsou méně invazivní. Zásadou je co nejmenší invazivní zásah do páteře s co největším účinkem. Operace páteře už nemusí být takovým strašákem jako kdysi, pacienti se relativně rychle vracejí do normálního života.
 

Pokud je na páteři přítomný nějaký mechanický tlak na nerv, tak úspěšnost operace je veliká. Uvádí se, že až 98 procentům pacientů výrazně uleví. To se týká většiny pacientů. U toho zbytku, což je asi 10 až 15 procent pacientů, není vysloveně mechanický tlak na nervy, ale ta plotýnka nebo ty struktury jsou nějak degenerativně změněné. Většinou je tam ten pohyb zvětšený a třeba zrovna ty ploténky jsou nestabilní. Pak přicházejí na řadu jiné operační procedury - šrouby, fixace, náhrady plotének. Tam jsou rizika větší a operace uleví jen asi 60 - 65 procentům pacientů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / David Garkisch