Zátah ČOI

Padělané zboží můžete koupit i v kamenných obchodech

Ani v kamenných obchodech v samotném centru Prahy si nemůžete být jistí, že za své peníze kupujete značkového zboží. Kontroloři České obchodní inspekce se dnes zaměřili na luxusní výrobky ze skla.

Výsledek byl zdrcující, skoro v každém obchodě dnes inspektoři zabavili padělky. Prodejci za to mohou dostat až milionové pokuty.
 

Dnešní půl hodiny po poledni přesně vešli kontroloři ve stejný moment do devatenácti vytipovaných obchodů. Zpozdit se nesměli ani o minutu, jakmile by se zpráva o jejich akci rozkřikla, nenašli by v obchodech nic.
 

"Bez souhlasu majitele ochranné známky nesmí nikdo použít hlavu medúzy, což je vlastnictví společnosti Gianni Versace,“ tvrdí zástupkyně protipirátské asociace Markéta Shubik.
 

Na časté zneužívání této značky byla totiž inspekce upozorněna.A opatření kontrolorů nebyla zbytečná. V jednom obchodě, kam se inspektoři nevydali, během několika desítek minut začala obsluha stejné sklo balit do krabic a stahovat z prodeje.
 

"V rámci správního řízen bude rozhodnuto o propadnutí výrobku a potom budou zničeny pod úředním dohledem,“ sdělila zástupkyně ředitele ČOI Martina Střihavková.
 


Nejde přitom o nic levného.Třeba sada dvou sklenice od této značky stojí i přes 3 tisíce korun. Argumenty prodejců jsou jako přes kopírák, vše svádějí na dodavatele.
 

"My odebíráme od svého velkoobchodního partnera, který nám to zboží dodává a tím pádem jsme předpokládali, že všechny prostředky, licence jsou prostě…,“ vymlouval se jeden z prodejců.
 

Česká obchodní inspekce si vytipovala obchody hlavně v okolí Staroměstského náměstí. Během akce zabavila při nejmenším desítky krabic s padělaným sklem.
 

"Zatím kontroly ještě probíhají, takže čísla nemáme. Jedná se o mimořádnou kontrolu, najednou bylo v terénu asi 42 inspektorů,“ vysvětlila Střihavková.
 

I když se prodejci nejčastěji vymlouvají, že o padělaném zboží ve svých obchodech neměli tušení, pokuta je nemine. Podle inspekce jsou totiž za prodávané zboží zodpovědní hlavně oni. Kolik budou muset zaplatit, to záleží na počtu zabavených kusů skla. Maximum ale sahá až k 5 milionům.
 

fim / s přispěním Kláry Brunclíkové TN.cz