PAMÁTKOVÝ INSPEKTOR: Jak dopadl zámek v Náchodě?

Památkový inspektor televize Nova se dnes vydal na zámek ve východočeském Náchodě. V průběhu staletí byl několikrát přestavěn a i během natáčení se tam opravovalo, nový kabát dostane hlavní zámecká věž.

źámek pochází z poloviny 13. století a má rozsáhlou kapli.Nejprve to byla hradní věž obehnaná vodním příkopem. Postupem času se ale přistavovalo a přistavovalo, až si Pikolominiové nechali vybudovat na gotickém základu renezanční zámecké druhé patro s luxusním výhledem.

 

"Máme čtyři okruhy a jeden venkovní," říká kastelán Jiří Růžička. K zámku se dostanete autem. Za 30 korun vám ho tu pohlídají celý den. A pokud si necháte auto přímo na náchodském náměstí, a vydáte se pěšky, počítejte s tím, že vás čeká 302 schodů.


Kromě kastelána zámek hlídají i dvě šelmy, drsní medvědi s drsnými jmény - Dáša a Ludvík. V hradním příkopu jsou už téměř 20let. "Zachránili jsme je z výcviku jednoho cirkusového krotitele," říká kastelán.

 

"Pikolominská zahrada je prý vhodná na svatby, alespoň tak mi to bylo vysvětleno asi před padesáti lety mou tehdejší snoubenkou, dnes manželkou," říká reportér TV Nova Filip Pultar, který se ve skutečnosti ženil v roce 2006.

 

Zámecká restaurace je na vyšší úrovni, slušně se tu najíte za 150 korun. Toalety jsou starší a detailně si je prohlédnete za dvě koruny. Ale pozor, už tady byste mohli narazit na zámeckou Černou paní. Žila sice v 17. století, ale po zámku prý straší dodnes.

 

 

"Když kolem projde, je to takový studený závan, projde klidně skrz vás," říká kastelán.Průvodkyně Ilona Svobodová, průvodkyně, potvrzuje, že už ji potkali všichni zaměstnanci zámku.

 

Za probíhající rekonstrukci body strhneme, za černou paní, medvědy a sbírku vzácných rytířských řádů a medailí přidáme. Suma sumárum, náchodský zámek si zaslouží stříbro.

jox TV Nova