Opředen legendami

PAMÁTKOVÝ INSPEKTOR: Jak dopadl tajemný hrad Štramberk

V rubrice Památkový inspektor vás dnes vezmeme na hrad Štramberk, ze kterého se toho sice moc nedochovalo, ale výhled z jeho věže na krásy Beskyd i Jeseníků vám jistě vezme dech. Když k tomu přidáme pověsti, které se o tomto místě vyprávějí už několik staletí, budete rádi, že se domů vrátíte s oběma ušima.

Hrad Štramberk je spojován s řadou pověstí a legend. Představte si, že se do dnešního dne ani přesně neví, kdo a kdy ho postavil. Původně měl stát na protějším kopci Kotouči, ale jeho stavbu prý překazili trpaslíci z jeskyně Čertova díra.

 

"Ve 13. století bylo město Štramberk obléháno tatarskými vojsky. A Štramberáci, kteří se schovávali na Kotouči, prokopali v noci hráze, které zaplavily tatarská obležení. Pak tam našli žoky s ušima, které Tataři posílali svému Chánovi a od té doby se pečou ve Štramberku uši," uvedl kastelán Tomáš Hrabiš.

 

 

Krásný výhled ze štramberské trúby 40 m vysoko si můžete dopřát pouze tehdy, pokud vystoupáte 188 schodů.

 

Na hradě jsou lidové ceny. Za vstup na věž dospělý zaplatí 35 korun, děti o 10 méně. Za parkování vytáhnete z peněženky padesátikorunu a najíst se můžete hned naproti věže, a to doslova za hubičku. Pokud přijedete na kole, odložit ho můžete u stylových stojanů. Oběd vás tu přijde do 70 korun. Návštěvy toalet se taky bát nemusíte, jsou čisté.

 

Jak Památkový inspektor hrad ocenil? na to se podívejte v reportáži reportéra Tomáše Indreie.

Související témata:
ana / T. Indrei TN.cz