retro

Pamatujete na kuličky? Zahrajte si je podle původních pravidel

Kuličky
Zdroj: starypaky.cz

Na portálu starypaky.cz najdete všechno, co se týká minulosti a retra. Dnes si zopakujeme pravidla kuliček. Až budete mít přes prázdniny děti doma, bude se to hodit.

Proti sobě hrají vždy dva hráči. Své kuličky mají dostatečně barevně odlišeny. Zároveň by měli pamatovat na to, že ne všechny kuličky budou na každém povrchu dobře viditelné. Cílem je dostat všechny své kuličky do důlku jako první.
 

Oba soupeři mají na začátku 10 kuliček. Nejprve je hází ze 7,5 metrů a snaží se zasáhnout důlek. Zápas se hrává na více vítězných her.
 

Nejdříve se vybírá, kdo bude ve cvrnkání začínat. Započne se takzvaným „rozhozem“, kdy každý z hráčů vyhodí k důlku jednu kuličku – ten, který má svou kuličku blíže, rozhoduje o tom, zda bude cvrnkat první nebo druhý.
 

První hráč si stoupne na čáru hodu a vyhodí všechny své kuličky k důlku, který se snaží zasáhnout. Může kuličky házet postupně nebo najednou, jak sám chce. Poté hází druhý hráč.
Pak dojde na samotné cvrnkání.
 

Hráč cvrnká jedním prstem – jedno kterým. Cvrnká se vždy jen do jedné vlastní kuličky. Ta pak může zasáhnout libovolný počet dalších kuliček – i soupeřových. Hráči se vždy po jednom cvrnku střídají. Vyhrává ten, kdo první docvrnká všechny své kuličky do důlku.

Více o době dávno minulé najdete na starypaky.cz

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz