Rady odborníka

Papírové obaly od vajec do papíru nepatří! Přehled nejčastějších omylů při třídění odpadu

Dvě třetiny Čechů umí podle nejnovějšího průzkumu třídit odpad. Je jasné, že sklo patří do zelených kontejnerů, papír do modrých a plast do žlutých. Jenže, co když to není až tak průkazné? Věděli jste, že papírové obaly od vajec do papíru rozhodně nepatří?

Tady je přehled nejčastějších přehmatů při třídění odpadu:

 

Omyl č. 1: Papírová plata od vajec patří do papíru
Kdepak, ani náhodou. Obaly od vajíček jsou sice z papíru, ale velice nekvalitního. Vzhledem k tomu, že se dá papír recyklovat jen sedmkrát, víckrát už tento druh papíru použít nelze. A obal od vajíček nebo například prázdné ruličky od toaletního papíru jsou příkladem poslední fáze využití papíru. Víc už z nich vyrobit nelze a patří už jen do směsného odpadu. Nebo je můžete využít jako kompost na zahradu.


Omyl č. 2: Rozbité zrcadlo musím hodit do skla
Sklo samozřejmě patří do zeleného kontejneru, ovšem netýká se to zrcadel. Ty už se nedají zpracovat jako sklo a patří tedy do směsného odpadu. Stejně postupujte i při třídění keramiky, porcelánu nebo autoskla.
 

Omyl č. 3: Polystyren se nesmí házet do plastu
Další omyl. Polystyren jako plast patří do zeleného kontejneru. Ovšem nesmí jít o polystyren, na kterém jsou zbytky omítky a jiné stavební izolace. Do plastů můžete házet i obaly, ve kterých si nosíte z restaurací jídlo, či výplně krabic od různé elektroniky.

 

Omyl č. 4: Do plastů se dávají jen vymyté věci
Ne, věci, které dáváte do žlutých kontejnerů nemusejí být čisté. Ať už jde o různé PET lahve, sáčky, tašky, obaly od cédéček, fólie či obaly od potravin. Neměly by v nich být samozřejmě zbytky jídla. A to se týká i plastových kelímků od jogurtů nebo umělohmotných lahviček od mýdel a šamponů. Jediné, co je potřeba vymývat, jsou plastové lahve od rostlinných olejů.
 

Omyl č. 5: Papírové kapesníky se hází do papíru
Použité papírové kapesníčky sice vypadají stále jako papír, ale z hygienických důvodů do modrého kontejneru nepatří. Stejně jako nepoužité papírové pleny nebo voskovaný papír. Podobně je třeba dbát na to, abychom do směsi plastů neházeli obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny z PVC či novodurové trubky.

 

Omyl č. 6: Bílý kontejner je na papír
Ale kdeže, bílý kontejner se v některých obcích používá pro sběr čirého skla.
 

Omyl č. 7: Obálky s fólií nepatří do papíru
Obálky s fóliovými okénky se mohou do sběrných kontejnerů házet. Dokonce nevadí ani papíry s kancelářskými sponkami. Ty se během dalšího třídění oddělí. Z bublinkové obálky plastový vnitřek oddělte.
 

Omyl č. 8: Léky odhazujeme do směsného odpadu
Léky všeho druhu do kontejnerů neházejte. V koši nebo v záchodové míse mohou kontaminovat vodu či půdu. Ani čistírny odpadních vod si totiž s kontaminovanou vodou nemusejí stoprocentně poradit. Léky je nejsnazší odnést zpátky do lékárny, v některých od vás převezmou i použitý zdravotnický materiál. S léky můžete rovněž zamířit do sběrných dvorů. Stejně jako s nebezpečným odpadem jako jsou také zbytky syntetických barev, ředidel, lepidel, laků, nátěrů a mořidel i jejich obaly.

 

TN.cz