Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.12. 2014 13:59
pokuty

Chcete si v lese nařezat jmelí a chvojí? HROZÍ VÁM POKUTA

Větve a jmelí
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Procházka do lesa na jmelí nebo chvojí se může pěkně prodražit. Jaké hrozí pokuty, pokud si budete chtít vzít z lesa větvičku smrku do vázy nebo kousek jmelí? ČTĚTE!

Vůně čerstvého jehličí, která v bytě umí naladit tu správnou vánoční atmosféru, je prostě nepřekonatelná. Spousta lidí se vydává do lesa na účelnou procházku, aby si pár takových větviček natrhali do vázy, nebo na adventní věnec. Málokdo ale ví, že za to může pěkně draze zaplatit.

 

Jak nám potvrdil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík, s příchodem předvánočního období se riziko krádeží nejen vánočních stromků, ale i chvojí a jmelí, které roste jako poloparazit na větvích v korunách dospělých stromů, skutečně zvyšuje. "Lesy ČR proto posilují intenzitu dozoru v lesích a zároveň činí řadu preventivních opatření, aby ohrožené porosty ochránily. Trhání jmelí coby symbolu Vánoc je přitom zakázáno zákonem o lesích a povolit ho může jen majitel nebo správce lesa," dodal mluvčí.


 

V rámci prevence se lesníci v předvánočním čase pohybují zejména v místech, která by zloděje mohla nejvíce nalákat. Dohled probíhá každý den nepravidelně v denní či noční dobu. Samozřejmostí je i spolupráce s Policií České republiky. Lesníci přistupují i k odstraňování bočních větví či přestříkávání větví a kmínku stromu barevným sprejem, čímž sníží estetickou atraktivnost stromku a pro zloděje jsou bezcenné.

 

Pokuta za nedovolené trhání jmelí není zrovna malá. Může se totiž vyšplhat na 5 000 Kč. Navíc při neopatrném dobývání tohoto rostlinného poloparazitu z vysokých stromů riskujete nejenom poškození dřevin, ale také vlastní úraz nebo dokonce smrt způsobenou pádem.

 

V případě ořezávání větviček nebo krádeže stromku může být sankce až 15 000 Kč. Není tedy lepší si stromeček koupit a neriskovat tak, že budete před Vánocemi o několik tisíc chudší?

 

Podívejte se na celé znění zákonu:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Největší hit internetu: Minionové zpívají slavnou píseň Rolničky

Co vás čeká na Nově o Vánocích? Tady máte kompletní přehled

mis TN.cz