PŘEHLED MÍST POMOZTE

Plzeň má 500. dárce kostní dřeně! Zachraňte někomu život i vy!

Pětistý dárce kostní dřeně dnes přišel do registru dárců v Plzni. Na jeho kostní dřeň už netrpělivě čeká pacient, kterému může pan Michal zachránit život. I vy můžete darováním kostní dřeně někomu zachránit život.

Přestože někomu tím, že daruje svoji kostní dřeň, zachrání život, odmítá, že by byl hrdina. Podle něj jen leží v posteli a práci dělají jiní. "Takže to je vlastně strašně snadný, pomoc někomu, dát mu šanci, aby mohl žít dál. Já určitě nejsem hrdina, tady jenom ležim a dávam krev," říká skromně Michal. To, že se stal dárcem, považuje Michal za samozřejmost.

 

V českém národním registru je každý stý Čech. To je podle primáře Jindry málo, o to větším úspěchem je každý nalezený dárce. "Já je vnímám jako hrdiny. Hrdiny jsou proto, že udělají to rozhodnutí překročit své osobní pohodlí," myslí si primář Pavel Jindra.

 

Pokud se i vy chcete stát hrdinou a někomu zachránit život není nic snadnějšího, než se přihlásit do registru dárců kostní dřeně.

 

 

PODMÍNKY PRO VSTUP

• věk 18-35 let (evidence v registru do 60 let věku, pokud dárce neodstoupí sám z osobních či zdravotních důvodů)

• hmotnost více než 50 kg

• dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění - ani v minulosti)

• bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)

 

Aby mohl být dárce zaregistrován, musí absolvovat malý odběr krve a poskytnout kontaktní údaje do databáze registru. Pravděpodobnost, že budete vybrán jako vhodný dárce právě vy, ovšem není velká. V registru můžete být evidován řadu let, než se najde pacient, který bude mít shodné znaky. Nemusí k tomu dojít nikdy.

 

Pokud se kvůli dárcovství chcete obrátit přímo na konkrétní náborové centrum, přinášíme vám seznam míst, kde vás rádi zaregistrují.

 

VŠECHNA NÁBOROVÁ CENTRA NAJDETE ZDE

Karel Rychlý tn.cz / hru