kontroly internetových prodejců

Internetové obchody porušují zákon a podvádí vás! Máme SEZNAM NEJVĚTŠÍCH HŘÍŠNÍKŮ

Nákup na internetu je sice levný, ale není bez rizika. Dokládají to i inspektoři České obchodní inspekce. Loni uložili českým internetovým prodejcům téměř 900 pokut. Zákon porušilo prakticky 80 procent prodejců. Máme seznam hříšníků!

Ta čísla nevyznívají pro české internetové prodejce příliš pozitivně. Za celý loňský rok zkontrolovala Česká obchodní inspekce(ČOI) celkem 1206 internetových obchodů. Povinnosti vůči zákazníkovi a zákonu přitom porušilo 988 obchodů, což je skoro 82 procent všech kontrolovaných prodejců. A to rozhodně není lichotivé...
 

Cílem kontrol inspektorů je nejen monitoring stále oblíbenější formy internetového obchodu, ale i eliminace či postih nepoctivých prodejců. "Využívají anonymity virtuálního prostředí, nabízejí zboží, které v době objednávky nemají, dodávají místo nových výrobky již použité nebo nekompletní, a co hůř, prodávají i zboží, které nikdy nechtějí spotřebitelům dodat – zato peníze za ně inkasují předem," vyjmenovala ty největší prohřešky mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.
 

 

Kromě toho inspektoři při kontrolách často narazili na porušování informačních povinností o prodávajícím, o zboží nebo službách, o spotřebitelských právech a také na nejrůznější projevy protiprávního jednání při odstoupení spotřebitelů od smlouvy nebo při uplatnění reklamace.
 

 

Česká obchodní inspekce zveřejnila i seznam kontrolovaných prodejců nebo firem, kterým inspektoři udělili pokutu. Seznam dosud není zcela úplný, protože inspekce smí ze zákona zvřejnit jen ty případy, u nichž už byly uloženy pravomocné pokuty.
 

 

Ostatním nepoctivým nebo liknavým firmám ještě běží správní řízení a jejich názvy tedy ČOI ještě nesmí zvřejnit – to až podle závěru řízení. TN.cz pochopitelně bude tyto případy dál sledovat a před těmito firmami varovat.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Kam s dětmi v zimě na dovolenou: Slevy a zajímavé tipy

Kosmetika z internetu? Nenechte se napálit!
Nakupování na zahraničních webech. JAK NA TO
Vyzkoušejte nakupování přes internet. Ale s rozmyslem

 

Seznam pravomocně pokutovaných provozovatelů internetových obchodů v roce 2012:
 


 

Seznam pravomocně pokutovaných provozovatelů internetových obchodů v roce 2012 (dokument ke stažení):

Internetové obchody pokutované ČOI v roce 2012 [doc]
 


 

tn.cz / gar